Rūpes par finansiālo labklājību ir aktuālas jebkurā vecumā un dzīves posmā, jo tās sniedz papildu drošību un finansiālu stabilitāti. Viens no veidiem, kā ne tikai veikt uzkrājumus, bet arī audzētu savu kapitālu, ir ieguldīšana. Tomēr ne vienmēr ceļa sākums ir vienkāršs, tāpēc Luminor bankas finanšu eksperts Raivis Vutnāns skaidro, kā sākt investēt un kas būtu jāņem vērā jaunajam investoram. Kā sākt investēt: 5 vienkārši soļi

Veic izpēti

Investīciju pasaule un arī tās termini sākotnēji var šķist kā svešvaloda, jo sevišķi jaunajiem investoriem. Ir ieteicams apgūt pamatus, lai gūtu izpratni par ekonomiskajiem procesiem un veiktu zināšanās pamatotas ieguldījumu izvēles. Šobrīd ir pieejami neskaitāmi resursi, ar kuru palīdzību šīs zināšanas iegūt – grāmatas gan latviešu, gan angļu valodā, intervijas ar jomas profesionāļiem dažādos avotos un dažādas jau esošu investoru grupas sociālajos medijos – katrs var piemeklēt sev atbilstošāko veidu informācijas ieguvei. Tieši zināšanas ir tās, kas sākumā jaunajam investoram ļauj orientēties turpmākajās iespējās un mazina iespēju, ka tiks pieļautas dārgas kļūdas. Tāpat labs veids, lai gūtu praktisku pieredzi un plašāku izpratni par investīciju pasauli, ir izmēģināt investīciju spēles vai vienkārši izmantot virtuālo portfeli. Piemēram, justETF ir labs resurss, kur gūt informāciju par biržā tirgotajiem fondiem un arī izmēģināt portfeļa simulatoru.

 

Nosaki mērķi un apzinies risku

Līdzīgi kā veidojot uzkrājumus, arī sākot investēt, ir svarīgi uzstādīt sev mērķi – vai krāj kaut kam konkrētam, piemēram, mājokļa iegādei, bērnu nākotnei vai savam pensijas uzkrājumam. Lai izvēlētos atbilstošus instrumentus līdzekļu ieguldīšanai, reizē ar mērķa noteikšanu ir svarīgi definēt termiņu, kādā šo mērķi vēlamies realizēt (līdz 1 gadam, 5 gadi vai vairāk). Noteikts mērķis un termiņš ilgtermiņā ļaus saglabāt motivāciju un arī izvērtēt, cik lielus līdzekļus atvēlēt ieguldīšanai. Tāpat ir ieteicams izvērtēt arī riska līmeni un provizoriski sagaidāmo peļņu. Attiecīgi, iegādājoties kāda uzņēmuma akciju, tās svārstības var būt būtiski lielākas un biežākas nekā, piemēram, biržā tirgotajiem fondiem. Risku neapzināšanās var izvērsties par sāpīgu un dārgu kļūdu – investīciju piedāvājumi ar iespēju gūt ātru un augstu peļņu parasti ir riskanti, un to nepilnvērtīga izvērtēšana var rezultēties pat ar visu ieguldījumu zaudēšanu.

 

“Katram ir jāizvērtē sava riska tolerance jeb spēja un vēlme izturēt veikto ieguldījumu vērtības svārstības laika gaitā. Ikviena cilvēka riska tolerance ir atšķirīga, un to ietekmē vairāki faktori, tostarp zināšanas par finanšu tirgiem un izvirzītie mērķi,” skaidro R. Vutnāns.

 

Diversificē, lai iegūtu vairāk

Veicot ieguldījumus, ir svarīgi ”nelikt olas vienā grozā” – diversifikācija jaunajam investoram ir būtisks solis, kas var samazināt potenciālos ieguldījumu riskus. Brīdī, kad daļa no ieguldītā kapitāla zaudē vērtību, citi ieguldījumi var turpināt nest peļņu. Tāpat tā var ļaut izvairīties no būtiskiem zaudējumiem kāda individuāla uzņēmuma neveiksmes gadījumā. Lai gan, visticamāk, būs kāda nozare vai uzņēmums, kura var šķist tīkamāka, ieguldīšana tikai līdzīgos aktīvos rada augstāku zaudējumu risku. Tāpēc ir ieteicams dažādot savu ieguldījumu portfeli, ieguldot dažādās nozarēs, reģionos un arī citās jomās, piemēram, nekustamajā īpašumā vai dārgmetālos.

 

Atrodi sev piemērotāko investēšanas veidu

Tad, kad apgūti pamati, var arī veikt dažādas izvēles, kā investēt – gan ieguldot biržā tirgotos fondos, šādi uzreiz iegādājoties daļas vairākos uzņēmumos, gan pērkot kāda noteikta uzņēmuma akcijas.

 

Investīciju iespējas ir plašas, un ikviens var atrast saviem mērķiem un iespējām atbilstošus investīciju veidus. Svarīgi ir noteikt arī savu laiku, ko veltīt, lai pārskatītu ieguldījumus, jo no tā atkarīga aktīvā ieguldīšanas pieeja vai pasīvā – attiecīgi, vai vēlamies pieskaņoties ilgtermiņa tirgus izaugsmei vai to pārsniegt. Tā kā ieguldīšana ir ilgtermiņa process, ir ļoti svarīgi novērtēt pakalpojuma sniedzēja uzticamību – mēģināt analizēt, vai interesējošais pakalpojuma sniedzējs spēs darboties arī pēc 5 vai 10 gadiem. Tikpat svarīgi izvērtēt arī lietotāju ērtības, salīdzināt darījumu maksas, t. i., saistītās izmaksas un komisiju maksas, kā arī finanšu instrumentu pieejamību. Pamatojoties uz to, katrs noteikti atradīs sev piemērotāko risinājumu.

Sāc ieguldīt un dari to regulāri

Sākotnēji ieteicams ieguldīt mazākas summas un veikt iemaksas regulāri, tādā veidā saglabājot zemāku risku. Pieaugot iegūtajām zināšanām, kā arī iegūstot pieredzi investīciju pasaulē, ieguldījumus vienmēr iespējams palielināt, tostarp paplašinot savu portfeli.

Kā sākt investēt: 5 vienkārši soļi

Tāpat eksperts atgādina, ka katra ceļš un rezultāti investējot var atšķirties, tāpēc jāspēj racionāli izvērtēt savu individuālo situāciju un nevajag pakļauties emocijām. Investēšanas periodā paredzami gan kāpumi, gan kritumi – tos piedzīvojot, svarīgi atcerēties savus ilgtermiņa mērķus un pieņemt racionālus lēmumus.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X 

Iepriekšējais rakstsRecepte: Laura Grēviņa gatavo vokpannā ceptus rīsus ar dārzeņiem
Nākamais raksts7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju