Kaķis ir viens no populārākajiem mājdzīvniekiem pasaulē, un dzīve iekštelpās ir kļuvusi par neatņemamu kaķu pasaules sastāvdaļu. Nav noslēpums, ka istabas kaķa mūžs ir ilgāks nekā sugasbrālim, kurš dodas pastaigās ārā, un dzīves laikā gadās piedzīvot mazāk traumu, bet tas rada arī negatīvu ietekmi uz kaķa veselību. Kādi vides bagātinātāji ir nepieciešami mājas kaķim?

Proti, iekštelpās mītošiem kaķiem ir krietni mazāk iespēju paust sugai raksturīgo uzvedību. Mīluļiem bieži nav stimulu sevi fiziski un mentāli nodarbināt, jo saimnieks pat ir parūpējies par “medījumu” bļodiņā. Ko kaķa saimnieks var darīt, lai sava mīluļa dzīvi bagātinātu, dažādotu un padarītu interesantāku, stāsta Rimi Mājdzīvniekiem veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.

 

Skrāpēšana un nagu asināšana ir sugai raksturīga

Nagu asināšana ir kaķa bioloģiska vajadzība, tāpēc vidē jābūt pietiekami daudz skrāpelēm jeb skrāpēšanai paredzētām vietām un risinājumiem, lai neciestu interjers. Tās var būt stiprinātas gan vertikāli, gan horizontāli, atrasties uz sienas, grīdas vai pat klāt pie mēbelēm. Skrāpeļu izveidē nevajag baidīties būt radošam, tās var būt pašdarinātas, piemēram, veidotas no kartona kastes.

Ja kaķis mājās ir izvēlējies konkrētu vietu, kur asināt nagus, skrāpeli vēlams novietot tieši tur, kur manāmas nagu atstātās švīkas.

 

Vieta, kur paslēpties

Kaķim nerūp, vai tā būs dārga un ekskluzīva kaķu māja vai parasta kartona kaste, – arī elementārākie iepakojuma materiāli spēj radīt slēpņa sajūtu un tiks novērtēti. Pie tam bērniem būs iespēja radoši izpausties ar kastu apzīmēšanu!

 

Vertikālu virsmu pieejamība

Lai gan ikdienā biežāk savu mīluli redzam horizontālā stāvoklī, viena no kaķa dabiskākajām vajadzībām ir kāpelēšana un vertikālu virsmu iekarošana. Ārā kaķi kāpj kokos, pārvietojas pa jumtiem un palodzēm, taču iekštelpu apstākļos lieliski noderēs kāpelējamas mājas un pat dekoratīvi koku zari. Ideālā gadījumā kāpšļus ieteicams novietot pie loga, lai kaķis var pētīt ārpasauli. Te gan jāpatur prātā, ka atvērti logi ir kaķa ienaidnieks, sevišķi vēdināšanas režīmā, jo, mednieka instinktu vadīts, mīlulis var mesties pakaļ putniņam, kas rezultātā var izvērsties ļoti bēdīgi.

 

Nozīmīga dzīves sastāvdaļa ir rotaļas

Kaķis ir nakts dzīvnieks, tāpēc nereti traucē saimnieka miegu. Ja kaķis ir bijis vienatnē un gulējis visu dienu, nav jābrīnās, ja nakts melnumā pēkšņi tiek medītas saimnieka kājas zem segas. Tādēļ ieteicams vakarā palielināt kaķa aktivitātes un rotaļāties jeb dot tam iespēju nogurt un naktī kopā kvalitatīvāk izgulēties.

Ja kaķi ir divi, tie biežāk spēlēsies viens ar otru, savukārt, ja kaķis ir viens, jāatvēl laiks spēlēm – vecais triks ar mantiņu striķītī, bumbiņu dzenāšana, pat triku apguve ar kārumu palīdzību būs ļoti noderīgi paņēmieni kaķa enerģijas iztērēšanai.

 

Dažādoti barības pasniegšanas veidi

Dabā kaķis barību iegūst procesā: viņš novēro medījumu, pielavās tam, dzenas pakaļ un veiksmes gadījumā mielojas ar to. Kaķim nav jāēd no pārpildītas bļodas. Ja bļodiņa ir nemitīgi pilna un nav nekā cita, ko iesākt, kaķis ēdīs, turklāt krietni vairāk, nekā tam nepieciešams, pieaugot aptaukošanās un diabēta riskam.

Ir vērts izmēģināt barošanu ar mantiņām, kur iekšā ieliekams ēdiens. Tādējādi kaķim ir jāpieliek pūles, lai tiktu pie ēdiena, un mantiņa jādzenā, jākustina. Veids, kā ar ēdiena palīdzību stimulēt sensorās sajūtas, ir izmantot dažādus trauciņus un rievotas plāksnes, kurās  mitro barību iesmērēt, lai kaķim tā būtu jāizlaiza. Vērtīgi ir izmēģināt arī interaktīvas ēšanas bļodas un paklājiņus, kur kaķim ar ķepas palīdzību jāmēģina tikt pie ēdiena. Protams, jāņem vērā: ja kaķis gadiem ilgi pieradis pie savas bļodas, pilnīga pāreja uz interaktīvajiem ēšanas modeļiem nenotiks ātri. Kaķis ar jauninājumiem ir jāiepazīstina un jāļauj tam saprast, kā tas strādā.

 

Dzeršanai lieliskas ir dzirdnes ar strūklakas funkciju

Viena no biežākajām veselības problēmām istabas kaķiem ir kristālu veidošanās urīnā, jo kaķi ir ne tikai slinki ūdens dzērāji, bet arī kritiski ūdens vērtētāji –  ūdenim jābūt tīram. Tekošs ūdens no strūklakas var veicināt dzeršanu, jo process kļūst interesantāks un rezultātā labi ietekmē kaķa veselību, it īpaši urīnceļu saslimšanu gadījumā.

 

Kaķi nereti apstrādā mājās esošos augus

Saimniekam ir  jāpārliecinās, ka mājās esošie augi nav toksiski mīluļa veselībai. Lai kaķis liktu mierā augus, jānodrošina speciālā kaķu zāle, ko grauzt un kas stimulē gremošanas trakta darbību.

Kādi vides bagātinātāji ir nepieciešami mājas kaķim?

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. maijs
Nākamais rakstsNo tā nav pasargāts neviens: slavenības, kuru mājas cietušas ugunsgrēkos