Krāsotas vai kā citādi izgreznotas Lieldienu olas ir ļoti skaistas, taču, ja mazliet pacenšas, tās var padarīt gan viegli lobāmas, gan perfekti uzvārītas, skaidro „Aqua Luna” šefpavārs Gints Aizupietis.
Ideālām cieti vārītām olām nav pelēkzaļu gredzenu ap dzeltenumu, to dzeltenums ir krēmīgs un mīksts. Pareizi vārītas olas ir viegli nolobīt, skaidro Aizupietis.
* Vārīšanai izvēlas 7- 10 dienas glabātas olas, kurām ir nebojāta čaumala. Jāņem vērā, ka svaigas olas būs ļoti grūti nolobīt, tādēļ labāk izvēlēties apmēram nedēļu stāvējušas olas. Čaumala būs stiprāka, ja olas no ledusskapja izņemsiet vismaz stundu pirms vārīšanas.
* Olas neplaisās un būs vieglāk nolobāmas, ja ūdenim pievienosiet sauju sāls vai arī pirms vārīšanas tās kādu laiku paturēsiet aukstā ūdenī. Ja vārāt baltās olas, kurām ir ļoti plāna čaumala, tad ūdenim var pievienot dažas lāses etiķa.
* Viena no metodēm ir olas vārīt ļoti karstā, taču ne verdošā ūdenī. Olas saliek katliņā, pārlej ar aukstu ūdeni, pilnībā pārklājot olas. Kad ūdens ir sācis vārīties, katliņu noņem no degļa, uzliek vāku un ļauj tām izvārīties līdz galam. Vārītas olas atdzesē, ieliekot uz dažām minūtēm aukstā ūdenī.
* Vārīšanas ilgums ir atkarīgs no tā, cik cieti vai mīksti vārītas olas vēlaties iegūt. Ideālas cieti vārītas olas iegūst, tās vārot apmēram septiņas minūtes. Ja vidēja izmēra olas tiek krāsotas, piemēram, ar sīpolu mizām, tad tās vāra apmēram 8 – 9 minūtes. Mīksti vārītas olas, kam dzeltenums būs daļēji sarecējis, var iegūt, vārot apmēram 4 – 5 minūtes.
Starp citu, ja pirksiet pārmaiņus baltas un brūnas olas, tad pēc krāsas vienmēr zināsiet, kuras ledusskapī ir visvecākās.
Lieldienas nav iedomājamas bez tradicionālās olu meklēšanas brīvā dabā vai mājās, kā arī bez jautrajām olu kaujām. Aizupietis iesaka svētku brokastis papildināt ar pašu gatavotu majonēzi, kuru vajadzības gadījumā var izmantot arī olu salātu gatavošanā.
Sastāvdaļas: divi olu dzeltenumi, tējkarote Dižonas vai angļu sinepju, 300 ml eļļas (var izmantot gaišo olīveļļu, rapšu eļļu, citu augu eļļu vai to maisījumu), 1-2 ēdamkarotes baltvīna etiķa, svaigi spiesta citrona sula, jūras sāls un svaigi samalti baltie pipari.
Pagatavošana: Bļodā kuļ olu dzeltenumus, pievieno sinepes, tad, turpina maisīt un lēnām pievieno aptuveni pusi eļļas. Pēc tam pievieno ēdamkaroti etiķa, un maisot turpina pievienot eļļu. Noslēgumā pievieno garšvielas, atlikušo etiķi, ja tas ir nepieciešams. Ja majonēze veidojas pārāk bieza, maisīšanas laikā var pievienot kādu pili silta ūdens.