25. aprīlī mākslas centrā “Zuzeum” norisinājās īpašs notikums Latvijas mūzikas ierakstu industrijā – pasniegti pirmie zelta un platīna sertifikāti mūzikas ierakstiem – singliem, kas kopš 2022. gada 1. janvāra sasnieguši nozīmīgu straumēšanas reižu skaitu. Šo iniciatīvu īsteno Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība (LaIPA) sadarbībā ar Lielbritānijas uzņēmumu “Ranger Computers”. Lūk, pirmie pašmāju zelta un platīna mūzikas ierakstu sertifikātu saņēmēji

Sertificējot mūzikas ierakstus, tiek ievēroti Starptautiskās mūzikas ierakstu asociācijas (IFPI) standarti, izmantojot objektīvus un precīzus kritērijus. Mūzikas ierakstiem, kas sasniedz 2000000 straumju, tiek piešķirts zelta sertifikāts, bet tiem, kas sasniedz 4000000 straumju – platīna sertifikāts. Dati par straumēšanas un lejupielāžu reižu skaitu tiek apkopoti no 2022. gada 1. Janvāra un attiecas uz mūzikas ierakstiem, kas izdoti no 2022.gada 1. janvāra, proti, laika, kad Latvijā uzsākta straumēšanas rādītāju uzskaite. Sertifikācija ir balstīta uz visaptverošu novērtējumu, kas ietver Latvijas oficiālo mūzikas ierakstu digitālā patēriņa statistiku, apkopojot gan tādu straumēšanas platformu kā Spotify, Deezer, Apple Music un Youtube Music rezultātus, gan lejupielādes iTunes. Aprēķinu ziņā lejupielādes tiek pārvērstas straumēs, nodrošinot līdzsvarotu pieeju mūzikas ierakstu novērtēšanai, vienu lejupielādi pielīdzinot 100 straumēm. Šāds aprēķina modelis nodrošina, ka abi digitālā patēriņa veidi ir taisnīgi pārstāvēti sertifikācijas procesā.

“Ieviešot sertifikācijas procesu saskaņā ar industrijā pieņemtajiem standartiem, mēs ne tikai atzīmējam mūsu mākslinieku sasniegumus, bet arī veicinām legālu mūzikas ierakstu patēriņu sabiedrībā. Šis ir arī nozīmīgs solis Latvijā radītu mūzikas ierakstu popularizēšanā un iespēja mūsu māksliniekiem sasniegt jaunas klausītāju auditorijas visā pasaulē,” komentē LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa. “Šāds sertifikāts ir augsts novērtējums gan mūzikas ierakstu autoriem un izpildītājiem, gan arī šo ierakstu producentiem, jo tiešā veidā demonstrē klausītāju simpātiju un mūzikas klausīšanās paradumu tendences, tādējādi dodot radošu impulsu arī citiem mūzikas ierakstu industrijas dalībniekiem,” uzskata Liena Edvardsa.

Svinīgajā ceremonijā kopā tika pasniegti 12 sertifikāti – 9 zelta un 3 platīna. Sertifikāti vizuāli atspoguļo priekšstatu par mūzikas plašo pieejamību digitālajā laikmetā, kur fiziskās robežas vairs nepastāv un mūzika ir viegli pieejama dažu klikšķu attālumā. Sertifikātu dizainu veidojis mākslinieks Haralds Gerts.

Foto: Ritvars Stankevičs

Zelta sertifikātus saņēma:

 • grupas “Bermudu Divsstūris” un Olgas Rajeckas dziesma “Vidēji glīts”, izdevējs “Bermudu Divstūris” ;
 • grupas “Bermudu Divstūris” un “Auļi” dziesma “Līgava”, izdevējs “Bermudu Divstūris” ;
 • reperu M.Sencis un Grandmasters Neons dziesma “Pie***t Seju”, izdevējs “P*s Pa Skapi Records”;
 • repa apvienības “Singapūras Satīns” un grupas “A-Europa” dziesma “Uz Seen”, izdevējs “Universal Music Oy”;
 • Laura Reinika, Rūtas Reinikas-Preisas un Sofijas Timmas dziesma “Ričijs Rū ar gaisa balonu”, izdevējs “ Izdevniecība MicRec”;
 • Mesa dziesma “Ko vairāk man vajag”, izdevējs “Warner Music Baltics ”;
 • grupas “Labvēlīgais Tips” dziesma “Tukšu tačku”, izdevējs  “L Tips”;
 • producenta Tobu divas dziesmas “If I Disappear” (ft. Tom Mårtensson) un “Back to you”.

 

Platīna sertifikātus saņēma:

 • grupas “Sudden Lights” dziesma “Aijā”, izdevējs “Sudden Lights”;
 • grupas “Citi Zēni” dziesma “Eat your salad”, izdevējs “TCLV Records”;
 • grupu “Bermudu Divsstūris” un “Apvedceļš” dziesma “Brāl’ Ar Dzīvi Nekaulē”, izdevējs “Bermudu Divstūris”.

 

LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa komentē: “Mēs esam ārkārtīgi lepni par mūsu izpildītāju un producentu sasniegumiem. Viņu radošais darbs ne tikai iedvesmo mūs visus, bet arī liecina par Latvijas mūzikas ierakstu nozares konkurētspēju un ilgtspēju .”

 

Turpmāk zelta un platīna sertifikāti tiks pasniegti reizi pusgadā, godinot mūzikas ierakstus, kas sasnieguši attiecīgo straumju skaitu. Sertifikācijas procesam varēs sekot līdzi LaIPA komunikācijas kanālos – LaIPA mājaslapā, sociālajos tīklos Facebook un Instagram, kā arī portālos parmūziku.lv un TVNET, kur iknedēļu tiek publiskoti Latvijā klausītāko un straumētāko dziesmu topi.

Lūk, pirmie pašmāju zelta un platīna mūzikas ierakstu sertifikātu saņēmēji

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsPrincis Harijs brāļa dēlam uzdāvājis 9 tūkstošus vērtu dāvanu
Nākamais raksts“Iespējami jauni rekordi!” – sinoptiķi pastāsta, cik krasi tuvākajās dienās mainīsies laiks