Sākoties apkures sezonai, gaiss iekštelpās kļūst arvien sausāks, kaitējot ne tikai mūsu ādai, bet arī mūsu kaimiņiem – istabas augiem. Šajā periodā nepieciešamas īpašas rūpes.

Konsultē: agronome, dārzkope – Alda Pētersone.

Rudenī gaisa temperatūra ārā kļūst arvien vēsāka, tāds tas ir arī telpās, samazinās dabiskais apgaismojums un telpaugi spiesti doties miera periodā, taču tad sākas apkures sezona, telpu siltums rosina augu augšanu, tādēļ mums šajā laika periodā īpaši jāpalīdz saviem istabas biedriem.

 

GAISA KVALITĀTE un MITRINĀŠANA:

Jo gaiss telpā ir karstāks, jo lielāks gaisa mitrums nepieciešams gan tev, gan telpaugiem, aptuveni 60 – 70%.

Par to, ka telpu gaiss ir pārāk sauss, liecina augu lapu nobiršana. Tās nobirst arī tad, ja augu zeme ir pārāk sausa, pārlieku mēslota, kā arī, ja istabas temperatūra ir zemāka par 8 grādiem un ūdens, ar kuru laisti augus ir pārmērīgi ciets.

Apkures periodā nenovieto telpaugus radiatoru tiešā tuvumā!

Tuvojoties ziemas periodam, pārliecinies par sava mājokļa logu stāvokli, jo istabas augi var salt, ja pa logu šķirbām nepārtraukti ieplūst aukstais gaiss.

Vēdinot telpas, novieto augus pēc iespējas tālāk no atvērtā loga vai rūpīgi apsedz tos ar avīzēm. Ielāgo, ka daudzas puķes iet bojā jau pie -1 C!

Par aukstuma bojājumiem liecina gaiši vai balti plankumi uz augu lapām.

Ja tev ir augi, kuriem nepieciešams palielināts gaisa mitrums – šajā periodā, rasini tos biežāk, ja to nedarīsi, uz augiem var parādīties kaitēkļi. Tomēr nepārspīlē, jo pārlieku mitrās telpās augus apdraud pelēkā puve.

Lai līdzsvarotu gaisa mitrumu telpās, palīdzot ne tikai sev, bet arī telpaugiem, uz palodzes līdzās puķupodiem novieto trauciņus ar ūdeni, maini tos 2 – 3 reizes nedēļā.

Begonijām apkures sezonas laikā, telpās noteikti nepieciešams arī gaisa mitrinātājs.

Gaisu iespējams papildus mitrināt zem telpaugu podiem, uz paliktņiem novietosi keramzīta bumbiņas, kas aplietas ar ūdeni. Rūpējies, lai nesamirkst augu saknes, tās var sākt pūt!

 

MĒSLOŠANA un LAISTĪŠANA:

Rudens un ziemas periodā ierobežo augu mēslošanu. Bagātini augus ar barības vielām aptuveni reizi mēnesī. Vienreiz mēnesī mēslo – dīfenbahijas, orhidejas, fikusus, kalatejas, ktenantus un antīrijas. Kaktusus ziemā nemēslo pavisam!

Ja auga barību vielu trūkumu liecina tā izskats. Savītušam augam trūkst magnijs un dzelzs, ja uz auga lapām ir sarkanbrūni plankumi – kālijs. Savukārt, ja dzeltē lapas –slāpeklis. Ziedēšanas periodā augiem papildus nepieciešams fosfors un kālijs, izvēlies specializētos mēslojumus.

Rudens un ziemas periodā telpaugus laisti retāk, pirms tam sasildot ūdeni līdz istabas temperatūrai. Piemēram, juku un kaktusu ziemā laista tikai reiz mēnesī.

Ja šaubies par telpaugu mitrumu, iegādājies speciālus mērītājus, kuri palīdzēs noteikt augsnes valgumu.

Lai mīkstinātu cietu, kaļķainu puķu laistīšanai paredzētu ūdeni, pievieno tam nedaudz citronskābi.

Lieko ūdeni, kas sakrājies puķupodu paliktnīšos pēc laika nolej, sakņu mirkšana šajā periodā nav vēlama!

Saknēm nepiekļūs pietiekams skābekļa daudzums, ja telpaugu zeme būs pārlieta!

 

APGAISMOJUMS un TELPU TEMPERATŪRA:

Mūsdienās arvien populārākas kļūst ekonomiskās spuldzes, kuru apgaismojums tomēr nedaudz atšķiras no ierastajām kvēlspuldzēm, tāpēc augus, kuri mīl gaismu – novieto tuvāk gaismas avotiem, arī logam, lai izvairītos no lapu dzeltēšanas.

Ja iespējams, pa dienu atbīdi ne tikai biezos, nakts aizkarus, bet atklāj logu pilnībā.

Ja augiem trūkst gaismas, tie noliecas loga virzienā, veidojot izstīdzējušus dzinumus ar smalkākām lapām.

Tomēr ir augi, kuriem nepatīk tieši saules stari, piemēram, asparāgu dzimtas telpaugi.

Ziemā, lielākajai daļai istabas augu, pilnvērtīgai augšanai pietiek, ja istabas temperatūra ir 10 – 12 grādu;

Piemēram, dracēna slikti panes istabas temperatūru, kas zemāka par 18 grādiem, arī ziemā, tāpēc svarīgi to novienot telpās ar konstantu temperatūru. Iegādājoties šo dzimtu augus, konsultējies ar speciālistu, jo dažiem šo augu paveidiem, audzēšanas apstākļi atšķiras.

Vijolīte jeb Sanpaulijas labsajūtai būtiski, lai istabas temperatūra nebūtu zemāka par 15 grādiem, citādāk lapas klās brūni plankumi.

Mirtēm un citrusaugiem patīk vēsāks istabas gaiss, novieto tos dzestrākās telpās, īpaši ieteicamas verandas.

Dīfenbahijām patīk gaišas telpas, rudens un ziemas periodā jāsamazina laistīšana un mēslošana. Šiem augiem patīk nemainīga atrašanās vieta, apgaismojums un regulārs laistīšanas cikls. Auga lapu malas top brūnas vai lapas nokrīt pavisam, ja ir nepietiekams ūdens daudzums, ja tās ir pārlietas – var sākt pūt saknes.

 

ĪPAŠI KOPŠANAS PASĀKUMI:

Rūpīgi izpēti visu iespējamo informāciju par saviem telpaugiem, tāpat, ja dāvini kādam istabas augus. Pievieno pamācību par to pareizu kopšanu!

Ja neesi pārliecināta par to kā tieši kopt augus, pielieto šādu sistēmu: ziemas periodā laisti vienīgi tad, kad augsne auga podā ir sausa, taču rasini biežāk.

Reizi mēnesī istabas augu lapas ieteicams nomazgāt ar mitru sūkli, lai augiem piekļūtu vairāk gaismas.

Reizi nedēļā – noskalo augus dušā, tā gan noskalosi putekļus, gan mitrināsi augu lapas.

Regulāri nolasi no augiem sausos, nokaltušos zariņus un lapas, jo tie vairo mikrobus un kaitēkļus, kas īpaši bieži sarodas uz augiem tieši ziemas periodā.

Ja tev ir apsildāmās grīdas, nenovieto puķupodus uz tās, pacel tos augstāk.

Ja istabas augi tavās mājās pārsvarā atrodas uz palodzes, virs karstajiem radiatoriem – zem puķupodiem noteikti novieto paliktņus, lai pasargātu augus no pārlieku sausuma, lai tiem ir apgrūtināta karstā gaisa piekļuve.

 

Rūpējies par saviem telpaugiem, līdzīgi kā par sevi, tie tev atdarīs ar krāšņiem ziediem un zaļojošu vainagu!

Iepriekšējais raksts10 padomi, kā stiprināt savas partnerattiecības
Nākamais rakstsLabāk dzīvot mūsdienās! 7 briesmīgi vēsturiskās sadzīves piemēri