Klāt saaukstēšanās laiks. Kā palīdzēt sev, sajūtot pirmos slimības simptomus un, ko lietot, lai uzlabotu pašsajūtu?

Tiklīdz jūti, ka veselība pasliktinājusies un tūlīt sāksies saaukstēšanās, negaidi, rīkojies! Ja to nedarīsi, atveseļošanās būs laikietilpīgāka un, kas nav mazsvarīgi – arī dārgāka. Neuzskati saaukstēšanos par nieku, tās sekas var būt ļoti smagas, iespējams nokļūt pat stacionārā!

 

Daži praktiski ieteikumi…

  • Patiess ir teiciens, ka nav nepiemērotu laika apstākļu, bet gan nepiemērota apģērba un apavu izvēle. Ģērbies atbilstoši gadalaikam!
  • Saaukstēties iespējams, ja mašīnā vai telpās nepareizi lietoti gaisa kondicionieri, apdomā to nepieciešamību!
  • Rūpējies par ķermeņa vispārīgo stāvokli. Ēd sabalansētu, vitamīniem bagātu pārtiku, papildus lieto polivitamīnus un mikroelementus.
  • Ievēro, ja tev ir kakla sāpes, lieto arī deguna pilienus, jo pie elpceļu iekaisuma nepieciešama kompleksa ārstēšana.
  • Homeopātiskos deguna pilienus un eļļainos fitopreparātus vari lietot ilgstoši, pat vairākus mēnešus, savukārt – ķīmiskos, ne ilgāk kā vienu nedēļu, lai nekairinātu deguna gļotādu.
  • Īpaši piesardzīgi pret saaukstēšanos izturies, ja tev ir hroniskas saslimšanas, tāpat, ja tev ir augšējo elpceļu alerģijas.
  • Ātrāk vari saaukstēties, ja tev ir vājš kuņģa zarnu trakts, kā arī zarnu disbakterioze – nelabvēlīgas izmaiņas zarnu miklaflorā.
  • Ja tu slimo bieži, turklāt slimība atkārtojas, tas var liecināt, ka nekad līdz galam tā īsti neizārstējies. Izguli slimību un kārtīgi atpūties pat, ja tev šķiet, ka šobrīd nav labākais laiks, lai būtu prom no darba, nedari pāri savai veselībai! Slimošanas starplaikos stiprini imunitāti.

 

Saaukstēšanās vai vīruss?

Rudenim un ziemai raksturīgas ne tikai saaukstēšanās, bet arī dažādu vīrusu izraisītas saslimšanas. Situācijā, kad pie iesnām un klepus, tev ir arī paaugstināta ķermeņa temperatūra, iespējams, ka pie vainas ir kāds vīruss. Ir būtiski izvērtēt saslimšanas ierosinātāju, jo, ja esi saaukstējusies, tad slimības sākumposmā vari apmeklēt pirti, iet karstā vannā vai karsēt kājas, savukārt, ja slimības izraisītājs būs vīruss, pēc šiem pasākumiem tava pašsajūta var būtiski pasliktināties, jo vīruss strauji izplatīsies. Pavēro, kas notiek tavā ģimenē un darba vietā, vai cilvēki neslimo ar kādiem vīrusiem!

Ja ar saaukstēšanos netiec galā pati, iespējams, tas ir tāpēc, ka esi ielaidusi pirmos simptomus vai slimība tevī bijusi snaudošā stadijā un tagad strauji aktivizējusies. Ja pēc dažu dienu intensīviem pūliņiem pašārstēties, saslimšana kļūst pamatīgāka, dziļāka vai tai pievienojas arī temperatūra, sazinies ar savu ģimenes ārstu, iespējama nepieciešama ausu, kakla un deguna ārsta (otorinolaringologa) konsultācija.

 

Kā rīkoties, ja esi saaukstējusies?

Saaukstēšanās laikā dzer daudz šķidruma, vismaz 8 glāzes diennaktī. Lieto ingvera saknes un kumelīšu tēju, zaļo tēju ar citronu, dzērveņu morsu, cidoniju, upeņu un aveņu novārījumus. Lieto fitoncīdās – bioloģiski aktīvās vielas, kas veidojas augos un iznīcina mikroorganismu vai nomāc to attīstību, kā arī dabiskos antioksidantus, kuri uzlabo organisma aizsargspējas pret saslimšanām. Lai uzveiktu saaukstēšanos dzer pelašķu, liepziedu un asinszāles ārstnieciskās tējas. Elpceļu infekcijām labi palīdz aveņu un zemeņu lapu, ehinacejas un Islandes ķērpju tējas.

Izmēģini rozmarīna tēju, kas atvieglo saaukstēšanās simptomus un gļotādas iekaisumus, tāpat pie bronhīta attīra bronhus no krēpām. Divas ēdamkarotes kaltēta rozmarīna aplej ar tasi karsta ūdens. Pievieno svaiga ingvera un citrona šķēlīti.

 

PIRMĀ PALĪDZĪBA SEV!

Iesnas ar ūdeņainiem izdalījumiem: nedēļu lieto degunu pilienus.

Iesnas ar sāpīgu degunu: iespējama ielaista saaukstēšanās vai agresīvs saaukstēšanās izraisītājs. Dodies pie ārsta!

Aizlikts deguns, no tā nekas neizdalās: iespējama alerģiska reakcija vai bakteriāls iekaisums. Ja situācija pēc kāda laika neuzlabojas, apmeklē ārstu!

Iesnas ar bieziem, dzeltenīgiem vai zaļiem izdalījumiem: dodies pie otorinolaringologa, jo simptoms liecina par deguna blakusdobumu iekaisumu.

Deguna izdalījumi ar nepatīkamu smaku: dodies pie ārsta! Iespējams hronisks iekaisums deguna blakusdobumos ar komplikācijām (iespējams –stomatoloģiskām).

Kairinoša sajūta kaklā: lieto fitopreparātus degunam, sūkājamās pretklepus tabletes un eļļainos kakla aerosolus. Bieži un daudz dzer ārstnieciskās tējas.

Spēcīgas kakla sāpes: skalo kaklu ar sodas un sāls šķīdumu, lieto sūkājamās pretklepus tabletes un deguna pilienus. Iegādājies aerosolus ar antiseptisku iedarbību un dzer siltas tējas.

Sāpīgs kakls, uz mandelēm strutaini aplikumi: skalo kaklu ar sālsūdeni un ar vates kociņu maigi notīri nost mandeļu aplikumu, ja situācija neuzlabojas – dodies pie speciālista.

Garšas zudums: simptoms liecina par vīrusa saslimšanu, iespējams cietis arī kuņģa zarnu trakts, tāpēc, lai precizētu situāciju, dodies pie ārsta.

Sauss klepus: simptoms liecina par iekaisumu augšējos elpceļos, lieto: deguna pilienus, kakla aerosolus un sīrupus, dzer bronhu tējas, ieteicami ehinacejas preparāti.

Klepus, izdalās krēpas: lieto līdzekļus atkrēpošanās veicināšanai. Ja krēpu ir ļoti daudz – dodies pie speciālista, lai izvēlētos piemērotāko antibakteriālo ārstēšanu.

Mitrs klepus, taču krēpas neizdalās: ja nepalīdz atbilstošs sīrups, dodies pie ārsta, jo simptoms var liecināt par dziļāku bronhītu.

Klepus ar elpas trūkumu: dodies pie ģimenes ārsta vai otorinolaringologa!

Klepus ar gārdzošu skaņu krūtīs: simptomi liecina par smagu bronhītu. Dosies pie ārsta, jo diagnozes precizēšanai visticamāk nepieciešami papildus izmeklējumi.

Sāp kakls un ir komplikācijas – nierēs, sirdī un/vai locītavās: dodies pie ārsta!

Ilgstošas klepus lēkmes: dzer ārstnieciskās tējas, sasmērē krūtis ar sildošu smēri. Lieto klepus lēkmes nomierinošas sūkājamās tabletes, eļļainos deguna pilienus un klepus sīrupus.

Sāpes ausīs: ja aizkrīt ausis un parādās asas sāpes tajās, problēma ir aizdegunē, degunā un deguna blakus dobumos. Iepilini ausīs pilienus, liec sildošas kompreses un lieto deguna pilienus. Ja situācija neuzlabojas, dodies pie ārsta.

 

BrīvBrīdis.lv novēl tev stipru veselību!

Iepriekšējais raksts9 veidi, kā ietaupīt naudu, iegādājoties pārtiku
Nākamais rakstsKā uzglabāt miltus?