Gadumijas svētki ir visbrīnišķīgākais un pasakainākais laiks. Arī kibernoziedznieki tos gaida ar nepacietību, lai izmantotu katru iespēju nozagt tiešsaistē iepērkošos lietotāju konfidenciālos datus. Ir ļoti ērti iegādāties dāvanas interneta veikalos, bet jāņem vērā, ka jūs viegli varat kļūt par blēžu upuri, pat neapmeklējot apšaubāmas vietnes. Taču ir veidi, kā aizsargāt personīgo informāciju. Te būs seši svarīgi Kaspersky Lab ieteikumi!

 

1. Vienmēr pārbaudiet, ko un no kā jūs pērkat

Interneta veikala mājaslapa var būt viltota, lai noziedznieki to varētu izmantot informācijas par jūsu bankas kartēm izvilināšanai. Veicot pirkumu jebkurā vietnē, pārbaudiet piegādātājuzņēmumu kontaktinformāciju un fiziskās adreses, ja tomēr rastos problēmas ar naudas pārskaitīšanu vai jūsu kontu. Ir jāignorē paziņojumi uznirstošajos logos, it īpaši, ja tie lūdz jūsu maksājumu kartes datus. Tikai krāpnieciskas vietnes pieprasa informāciju, izmantojot tērzētavas vai e-pastu.

 

2. Izmantojiet stipras paroles

Vienkārša parole ir viegls laupījums hakeriem, kuru uzlauzt nemaz nav grūti. Lai nedotu ļaundariem iespēju piekļūt jūsu tiešsaistes kontiem, izveidojiet ieradumu izmantot atšķirīgas paroles katram resursam, ja nepieciešams, pierakstiet savas paroles un glabājiet tās drošā vietā. Lūk, daži padomi, kas jāņem vērā, izvēloties parole:

 

  • Neizmantojiet par paroli savu dzimšanas datumu, mājdzīvnieka vārdu un tamlīdzīgi — šo informāciju var viegli noskaidrot vai uzminēt.
  • Nelietojiet vārdus, kas atrodami jebkuras valodas vārdnīcā — šādas paroles var viegli uzlauzt, izmantojot programmatūru.

Sarežģītu paroļu iegaumēšanai izdomājiet mnemonisku vārdu vai frāzi, kas norāda paroles vietā izmantoto vārdu secību. To var būt vieglāk atcerēties nekā paroli, tāpēc to nevajadzēs pierakstīt. Paroles izveidei var izvēlēties kādu pazīstamu teicienu un izmantot katra vārda pirmo burtu. Piemēram, no teikuma «Viens, divi, trīs, nu tu esi brīvs» veidojas parole «vdtnteb».

  • Veidojot paroli, izmantojiet lielos uz mazos burtus.
  • Veidojot paroli, izmantojiet burtu, ciparu un speciālo rakstzīmju kombināciju.

 

3. Pārliecinieties, ka jūsu transakcija tiek šifrēta un jūsu personīgā informācija ir aizsargāta

Daudzas tīmekļa vietnes informācijas šifrēšanai izmanto kriptogrāfisko protokolu SSL (Secure Sockets Layer — drošligzdu slānis). Pārbaudiet adreses joslu, lai pārliecinātos, ka adrese sākas ar «https://» un tās labajā vai kreisajā pusē vai pārlūka loga apakšdaļā ir slēgtas piekaramās slēdzenes simbols. Pirms personīgās vai finanšu informācijas ievadīšanas internetveikala mājaslapā ir vērts ziedot laiku, lai iepazītos ar vietnes konfidencialitātes politiku un saprastu, kā tieši tiks uzglabāta un izmantota jūsu informācija.

 

4. Pirkumiem internetā izmantojiet atsevišķu bankas karti

Ir lietderīgi veikt pirkumus tiešsaistē, izmantojot speciālu maksājumu karti ar nelielu kredītlimitu. Tas jūs padarīs mazāk neaizsargātu pret krāpniekiem un palīdzēs saglabāt jūsu naudu.

 

5. Regulāri atjauniniet programmatūru savā datorā

Noteikti instalējiet antivīrusu programmatūru ar atjaunināmu parakstu datubāzi. Tas palīdzēs aizsargāt jūsu datoru no vīrusiem un Trojas zirgiem, kas zog svarīgu finanšu informāciju. Nekavējoties instalējiet visus operētājsistēmas ielāpus un visu pārlūku un parasti izmantoto trešo pušu izstrādātāju lietojumprogrammu atjauninājumus. Tas attiecas uz visām lietojumprogrammām, sākot no Adobe Flash Player un PDF Reader līdz Java un iTunes. Daudzas operētājsistēmas un lietojumprogrammas piedāvā automātisko atjaunināšanu. Ja šī opcija ir pieejama, ieteicams to aktivizēt.

 

6. Sekojiet līdzi bankas konta stāvoklim, lai laikus pamanītu neatbilstības

Veiciet savu pirkumu uzskaiti, saglabājiet pasūtījuma apstiprinājuma kopijas, salīdziniet tās ar bankas konta izrakstiem. Ja atklājat neatbilstību, vēlreiz visu rūpīgi pārbaudiet un nekavējoties informējiet par to banku.

Iepriekšējais rakstsEiro ir klāt! Ko zvaigznes 2014.gadā sola naudas lietās?
Nākamais rakstsVeiksmes un Laimes horoskopi 2014. gadam