Iemīlēšanās ir skaists laiks abiem partneriem. Laiks, kad rozā brilles cieši pieguļ acīm un visa pasaule šķiet pie kājām. Tomēr ilgstošas un nopietnas attiecības prasa rūpību arī materiālās dzīves jomās. Bieži vien strīdu iemesls ir finanses, radot otram pārmetumus par naudas trūkumu, izšķērdību, nelietderīgu iztērēšanu vai gluži vienkārši to, ka nav sagādāts kārotais pirkums. Kā izvairīties no nevajadzīgas vārdu pārmaiņas izdevumu dēļ un kā finanses plāno pāri?
Noskaidrojiet prioritātes
Nereti strīdi attiecībās sākas atšķirīgo viedokļu dēļ. Tas attiecas arī uz pāra finansēm. Cēloņi strīdiem var būt visdažādākie – tipiskās ekspektācijas no sievietes puses par to, ka vīrietim jāspēj nodrošināt ar pietiekamiem ienākumiem, neprasmīga algas iztērēšana smalkos restorānos jau pirmajās dienās pēc algas saņemšanas, nevienlīdzīgs ienākumu līmenis, tēriņu neatbilstība prioritārajām vajadzībām un tā tālāk. Tādēļ pirmais, kam jāpievērš uzmanība, ir tas, kam tiek tērēta nauda un kāpēc. Pajautājiet sev, kādēļ šis pirkums ir nepieciešams un vai tas vispār ir vajadzīgs. Sekundārām lietām jāatbilst retākiem izdevumiem.
Saglabājiet savu finanšu neatkarību vienam no otra
Lai gan divas galvas ir gudrākas par vienu, vienmēr jāatceras, ka arī daloties nedrīkst aizmirst par savām interesēm un saprātīgu tērēšanos. Piemēram, Krista (21) un Edijs (23) apgalvo, ka pēc četru gadu kopā būšanas joprojām ir neatkarīgi izdevumu ziņā. „Naudu tērējam diezgan neatkarīgi viens no otra. Reizēm mēģinām ieplānot kopīgas brīvdienas, bet tas ir diezgan reti. Rēķināšanu plānojam gadījumos, kad ir kādi svētki vai jubilejas, cik daudz naudas vajadzēs tam. Iepērkoties īsti neko uz pusēm nedalām, vienkārši parēķinām, cik drīkst iztērēt, lai paliktu dzīvošanai turpmāk.” Viņai piekrīt arī Maija (22) un Uldis (25). „Esam katrs par sevi. Ārkārtas gadījumos viņš izmaksā man un otrādāk.”
Plānojiet tēriņu robežu
Labākais veids, kā efektīvi izvairīties no pārmērīgas naudas tērēšanas, ir finanšu robežas novilkšana. Vispirms apziniet katrs savu ienākumu līmeni un pēc tam vismaz mēnesi rūpīgi pavērojiet, cik un kādiem mērķiem nauda tiek iztērēta. Tādējādi būs iespējams saprast, kurās situācijās nepieciešams ierobežot finanses un kuras jāsaglabā esošā pozīcijā. Izdevumu robeža noteiks, cik naudas drīkstat iztērēt noteiktā posmā, piemēram, mēneša laikā, radot naudas ietaupījumu. Drastiskāks variants nozīmē debetkartes limita ierobežošanu, tomēr arī tas ne vienmēr ļauj izvairīties no liekas tērēšanās.
Atrodiet veidu, kā baudīt dzīvi ar minimāliem līdzekļiem
Klasiskais romantisko filmu variants parasti māca vienu – mīlestība iekļauj materiālismu, kas slēpjas dārgos ēdienos, rotaslietās, ceļojumos, plašā mājoklī un mašīnās. Gadījumos, kad kaut kas netiek nodrošināts, otrā pusīte var radīt spiedienu, jūtot naudas trūkumu nepiepildāmos vai ilgtermiņā īstenojamos sapņos. Tādēļ neizlutini partneri – pie visa rodas pieradums, kas var pāraugt alkatībā. Īpaši tas attiecas uz pāriem, kuru finansiālā stabilitāte vēl ir nedroša. Ātrie kredīti bez iespējas atdot parādu no pastāvīgiem ienākumiem, lai nopirktu draudzenei dāvanu kartes SPA, diez vai būs īstais variants, kā parādīt savu gādību. Izvairieties no aizdevumiem un izmantojiet ierobežotos līdzekļus rūpīgi un sabalansēti.
Veidojiet iekrājumus
Attiecību sākumā bieži vien grūti redzēt tālāk par savu degunu, proti, aizmirst par to, ka tuvākajā laikā iespējamas izmaiņas jūsu abu dzīvē. Tomēr uzvarētāji parasti ir tie, kas attopas laicīgi, mēģinot taupīt kaut nedaudz naudas nospraustajiem mērķiem. Ja plānojat kopīgu ceļojumu, pasākumu vai pirkumu ilgtermiņā, finanšu robežas novilkšana palīdzēs radīt „lieku” naudu, ko attiecīgi iespējams iekrāt. Tam piekrīt arī Evija (22) un Edgars (24), kuri vasarā iestūrēs laulības ostā. „Visi lielie izdevumi tiek izrunāti un izrēķināti kopā, arī kāzām šobrīd visu savu taupību katrs no savas puses plānojam kopā. Edgars vienmēr rēķinās ar manu viedokli arī tad, ja es kā studējošā nevaru „piemest” līdzīgu daļu,” stāsta Evija.
Izrunājieties un saprotiet viens otra vajadzības
Filma par tā saukto šopaholiķi jeb cilvēku, kam piemīt atkarība no iepirkšanās, nebūt nav mīts. Sievietes un arī vīrieši, kuriem gandarījumu sagādā naudas tērēšana un iepirkšanās, apliecinot savu sociālo statusu vai gluži vienkārši jūtot prieku veikalu ķemmēšanas laikā, mūsdienās nav retums. Svarīgi ir saprast, kurā brīdī vēlme iepirkties pārvēršas par nopietnu problēmu, radot draudus kopējām finansēm. Pārmetumi viens otram šajā gadījumā būs lieki. Labāk ir vienkārši izrunāties un saprast, kāpēc tā notiek un kā to mainīt.
Kā jūs plānojat savus izdevumus? Lai izdodas strīdiem mest līkumu!