Autors:Dainis Gžibovskis

Kritikas uzklausīšana ir kas tāds, no kā labprāt izvairītos lielākā daļa cilvēku. Iemesls tam ir pavisam vienkāršs un saprotams – kritiku ir grūti izturēt, turklāt tā bieži vien var sāpināt. Tomēr katrs veiksmīgs cilvēks jums pateiks, ka kritikas uzklausīšana ir liela māksla un daudzu panākumu atslēga, jo pareizi uzklausot un analizējot kritiku, iespējams sevi attīstīt un pilnveidot kā personību.

 

Kādi paņēmieni jāizmanto, lai uzklausītu kritiku pareizi?

Esi labs klausītājs – Velti laiku, lai ieklausītos tajā, ko saka otrs. Ja sarunu biedru pārtrauksi ikreiz, kad tev tiks veltīta kritika, neļaujot viņam pabeigt sakāmo, ļoti iespējams, ka tā arī nekad neuzzināsi, ko viņš vēlējies pateikt un kādi bijuši viņa nodomi.

 

Saglabā vēsu prātu – Nezaudē kontroli pār sevi, kad uzklausi kritiku. Ja tiek kritizēts tavs darbs, izturies mierīgi un neļauj manīt savu aizkaitinājumu, jo šāda rīcība parādīs, ka esi nobriedis, profesionāls un līdzsvarots cilvēks.

 

Saprāts pār emocijām – Ir tikai dabiski, ja cilvēks kļūst emocionāls, kad viņš tiek sāpināts. Visbiežāk tā notiek, kad mūsu pieeja lietām un notikumiem ir subjektīva (uz emocijām balstīta). Ja vien mēs savos spriedumos būtu objektīvi (taisnīgi), mēs labāk saprastu lietu būtību. Neļauj vaļu emocijām, bet centies paļauties uz saprātu un domā, kā kritika var tev palīdzēt kļūt labākam.

 

Apzinies savas kļūdas – Tie, kas nespēj atzīt un pieņemt savas kļūdas, nespēj arī gūt labumu no kritikas. Kritikas analizēšana ir veids, kā uzzināt un mazināt savus trūkumus. Brīdī, kad tu spēj uzņemties atbildību par savām kļūdām, tu iemācies kritiku uztvert kā kārtējo pakāpienu uz panākumiem.

 

Centies saprast kritizētāja nodomus – Vienmēr, kad saņem sev veltītu kritiku, centies soli pa solim analizēt un izprast šī cilvēka nodomus. Tā kā kritika bruģē ceļu uz progresu, tad centies to ņemt vērā pat tad, ja tā liek dūšai saskriet papēžos. Neaizmirsti par kritiku pateikties un obligāti atgādini savam sarunu biedram, ka nākotnē no viņa sagaidi tieši to pašu – sapratni, kad tu būsi kritikas izteicējs.

 

Veic darbības situācijas uzlabošanai – Izvērtējot kritiku, veic atbilstošas darbības, lai labotu savas kļūdas un mazinātu savus trūkumus. Izpēti, kā uzlabot savu sniegumu nākotnē. Vari konsultēties ar citiem, to skaitā arī ar cilvēku, kurš tev izteicis kritiku.

 

Atceries, ka visbiežāk cilvēks, kas tev izsaka kritiku, neko sliktu nedomā – vien vēlas tev kaut kā palīdzēt. Tev jāmāk nošķirt konstruktīvā kritika no destruktīvās, turklāt vienmēr lūdz, lai kritizētājs savu viedokli pamato, jo kritiku bez pamatojuma ir grūti analizēt un tā nesniedz ieguldījumu personības attīstībā. 

 

Iepriekšējais raksts5 izplatītākās kļūdas, ko vīrieši pieļauj attiecībās
Nākamais rakstsKā padarīt savu dzīvi interesantāku?