Cietums. Tas skan diezgan biedējoši – esi ieslēgts par kādu pārkāpumu un nu ne vien neredzi daudz vairāk par četrām sienām, bet arī tava biogrāfija ir sabojāta. Lai nu kā, ne visi cietumi ir vienādi. Apskati 10 neparastākos un uzzini, kāpēc tie izceļas uz pārējo cietumu fona.

 

Alkatraza

Šis cietums atrodas Kalifornijā – Sanfrancisko līča vidū un noteikti ir viens no populārākajiem visā pasaulē. Slavens arī ar to, ka neskaitāmās filmās ir izmantoti gan tā ārskati, gan iekšskati. Sākotnēji tā bija bāka, tad militārā fortfikācija, militārais cietums, līdz beidzot – kopš 1963. gada – federālais cietums. Tas skaitās arī viens no drošākajiem, ja ne pats drošākais cietums pasaulē. Alkatrazā savulaik ieslodzīti bijuši daudzi slaveni ASV gangsteri, tostarp piecus gadus (1934-1939) tur pavadīja Als Kapone.

 

alkatraza_history.com_foto

Foto:History.com

 

Četumalas cietums (Cereso Chetumal)

Tas atrodas Meksikā un ir slavens ar to, ka visas nesaskaņas tur tiek atrisinātas ar boksa palīdzību. Diez ko veselīgi tas vis neizklausās… Taču interesanti ir tas, ka līdz ar šo oficiālo cīņu, pēdējos 10 gados nav bijis neviens nesankcionētas vardarbības gadījums. Kāds cietuma uzraugs stāstījis, ka tiklīdz starp ieslodzītajiem rodas domstarpības, viņi tiek aizvesti uz boksa ringu un aptuveni pēc divām cīņas kārtām, strīds ir atrisināts. Cietumā ir arī dažāda veida mākslas programmas, ko iespējams apgūt ieslodzītajiem, turklāt, savus darbus viņi var pārdot tūristiem.

 

cereso_fresher.ru_foto

Foto:Fresher.ru

 

Basteijas salas vieglās uzraudzības cietums

Atrodas Norvēģijā un ir pirmais šāda veida cietums – tas ir ekoloģisks. Tajā tiek izmantoti saules paneļi, lai iegūtu elektroenerģiju un siltumu, un tādā veidā tiek nodrošināti apmēram 70% no visa nepieciešamā enerģijas daudzuma. Lielākā daļa pārtikas (augļi, dārzeņi) tiek audzēti turpat, blakus – dārzā. Turklāt, tiek izaudzēts tik daudz, ka laba daļa ražas tiek pārdota citiem cietumiem.

 

bastojas_www.decodedstuff.com_foto

Foto:Decudedestuff.com

 

Aranjuezas cietums

Tas atrodas Spānijā un ir kā ļoti mājīga ģimenes ligzdiņa, lai, atrodoties ieslodzījumā, varētu pavadīt jaukus mirkļus kopā ar ģimeni. Tajā ir bērnudārzs, rotaļu laukums un visapkārt uz sienām ir uzgleznoti dažādi Disneja multfilmu varoņi. Šis cietums, varēt teikt, ir radīts bērnu vajadzībām, lai mazais var dzīvot kopā ar viņiem un nejusties kā ieslodzītais, kamēr vecāki atrodas ieslodzījumā. Lai neizjūt atšķirību starp mājīgu un komfortablu mājvietu un ieslodzījuma vietu. Kopā pieejamas 36 labiekārtotas ģimenes istabas, taču reti kad ir aizņemts pilnīgi visas. Ir pieejamas arī istabas F-1 korpusā, tie ir pieczvaigžņu apartamenti.

 

aranjue

 

aranjuez_www.almightydad.com_foto

Foto:Almightydad.com

 

ADX

Atrodas ASV, Kolorado štata Florensā un ir aprīkots ar modernām drošības ierīcēm un līdz ar to ir viens no drošākajiem cietumiem pasaulē. Šis noteikti nav ieslodzītajiem draudzīgākais cietums, jo nav atļauts komunicēt vinam ar otru un pamest savu kameru drīkst vien deviņas stundas nedēļā. Aiz ADX mūriem tiek ieslodzīti ASV un pārējās pasaules bīstamākie noziedznieki, piemēram, desmitiem teroristu no grupējuma Al Qaeda.

 

adx_solitarywatch.com_foto

Foto:Solitarywatch.com

 

Sarka salas cietums (Sark prison)

Tas ir pasaulē mazākais cietums, kas būvēts 1856. gadā un atrodas Gērnsijā – Sarka salā. Tas ir celts, lai nodrošinātu īslaicīgo aizturēšanu un vienlaicīgi tur var uzturēties vien divi ieslodzītie. Vienalga – ir grūti saprast, kāpēc bija jābūvē tik mazs cietums. Lieki piebilst, ja ieslodzītais šī aresta laikā nebūs sapratis savas kļūdas, tad ātri vien nonāks īstā cietumā un uzturēsies tur krietni vien ilgāk.

sark-prison

Foto:Yourneyetc.com

 

Krusta cietums (Тюрьма – “Кресты”)

Atrodas Sanktpēterburgā – Krievijā un ir pārpildītākais cietums pasaulē. Tas ir paredzēts 3000 ieslodzītajiem, taču interesantākais ir tas, ka nekas neparasts nav faktā, ka tajā uzturas pat 10000 likuma pārkāpēju. Katram ieslodzītjam tiek dot četrus kvadrātmetrus liela kamera un iespēja katru dienu 15 minūtes mazgāties dušā. 2006. gadā Vladimirs Putins izdeva rīkojumu, ka cietums jāpārvieto kaut kur uz Sanktpēterburgas nomali. Pēc tam pašreizējā ēka tiks izpārdota. Baumo, ka tur varētu atrasties viesnīca.

 

Kresty_commons.wikimedia.org_foto

Foto:Commons.wikimedia.org

 

Taisnīguma centrs Lēbenē (Justizzentrum Leoben)

Atrodas Austrijas reģiona Stīrijas pilsētā Lēbenē. Tas ir tik pat kā piecu zvaigžņu cietums, arī no ārpuses tas izskatās kā moderna biroju ēka. Lielākā daļa ieslodzīto tur atrodas par ielaušanos. Kaut kādu iemeslu dēļ Austrijā ielaušanās ir ļoti bieža parādība un procentuāli (tiesa gan valstis izmēros nav salīdzināmas) par 40% lielāks šo pārkāpumu skaits kā ASV. Tur ir ļoti viegli nokļūt cietumā, jo par salīdzinoši nelielu pārkāpumu tiek piespriests cietumsods.

 

Justiz-Zentrum-Leoben

Foto:blogosmeh.ru

 

Cebu cietums – Cebu provinciālās aizturēšanas un rehabilitācijas centrs (Cebu Provincial Detention and Rehabilitation Center (CPDRC) 

Atrodas Cebu – Filipīnās. Tas ir pasaulslavens ar to, ka cietumnieki dejo, veido interesantus uzvedumus. Ikdienā viņi var trenēties dejā, cilāt svarus, nodarboties svaru zālē un spēlēt basketbolu. Dejai vienlaicīgi var gatavoties (un to parādīt) ap 1500 cilvēku. Šos uzvedumus var nākt skatīties apmeklētāji, kā arī viņiem ir iespēja iegādāties krekliņus kā suvenīrus (un ne tikai tos vien). Šķiet, ka šajā cietumā nav pati sliktākā dzīve.

 

cebu_izismile.com_fotoCebu_www.jabulela.com_foto

Foto:Jabduleda.com

 

San Pedro cietums

Atrodas La Pazā, Bolīvijā un ir vislielākais cietums valstī. Tur ieslodzītie pērk savas cietuma kameras. Cietums nav salīdzināms ar citām pasaules ieslodzījuma vietām, jo ap to brīvi spēlējas bērni, darbojas veikali, kafejnīcas, tirgus un viesnīcas. Pie logiem nav restes un nav redzami arī sargi uniformās. Ja arī tādi ir, tad civilās drēbēs un brīvi iejūk cilvēku pūlī, ir nepamanāmi. Kāds ieslodzītais reiz izteicies: “Ja tev ir nauda, vari te dzīvot kā karalis.” Par naudu tur var iegādāties dažādu kalibru un komforta naktsmītnes, un citus pakalpojumus.

 

bolivia_bigtravelweb.com_foto

Foto:Bigtravelweb.com

 

Vai zini vēl kādu ievērības cienīgu cietumu?

Sabiedrība

Divas latviešu četrdesmitgadnieces pamatīgi apzagušās Ziemeļīrijā

  Jūnija beigās Ziemeļīrijas tiesas priekšā stājušās divas Īrijas Republikā dzīvojošas latvietes, kuras Enniskillen pilsētā veikušas...

Šokējoša ārsta bezatbildība Latgalē atkārtojas – VIDEO

  Rēzeknes slimnīcas ārsts Georgijs Tihonovs, kurš reiz jau aizsūtījis mājās smagi slimu infarkta pacientu un...

Smaga avārija Vidzemē, cietuši arī bērni – VIDEO

  Piektdienas vakarā ceļa posmā Ērgļi - Vecbebri notikusi nopietna divu auto sadursme, kuras rezultātā cietuši...

Horoskopi un Testi

Foto:Urbansurf.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. jūlijs

  Pirmā dienas puse varētu būt diezgan stresa piepildīta. Iespējams, radīsies bažas par jautājumiem, kas saistīti...
Foto:Wallpaperhi.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. jūlijs

  Šodien ir jābūt uzmanīgam, jo tavs šķietamais viedums var vest maldu ceļos. Bieži cilvēki saka,...
Foto:Newhope.org.uk

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. jūlijs

  Šodien lielāku spēku varētu iegūt tava iztēle, kā arī tavas radošās spējas. Visvairāk tas ietekmēs...

Mājai un Dārzam

Foto:Wallpaperswide.com

Sinoptiķiem ir lieliskas ziņas par laiku nākamnedēļ!

  Mazinoties ciklona ietekmei, nedēļas nogalē biežāk uzspīdēs saule un lietus gaidāms tikai vietām austrumu rajonos....

Nopietni brīdina par laika apstākļiem šodien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku otrdien dienā. 16.07.2019. dienā teritorijas lielākajā...
Foto:Pexels.com/CC

Beidzot sagaidītas arī labas ziņas par laiku šonedēļ

  Aizvadītajās naktīs vairākās meteoroloģisko novērojumu stacijās tika uzstādīti jauni minimālās gaisa temperatūras rekordi, kā arī...