Brexit neskaidrību un mārciņas kursa zemās vērtības dēļ austrumeiropiešu imigranti un arī latvieši sākuši pārmigrēt uz fermām Nīderlandē un Vācijā. Lai noturētu strādniekus, britu lauksaimniecības uzņēmumi spiesti pacelt stundas samaksas likmi un motivēt ar citiem sociāliem tonusiem, – vēsta LNT Ziņas reportāžā no Lielbritānijas.

 

Strādnieku trūkums britu saimniecībās šosezon draudot ar dārzeņu atstāšanu sapūstam un lauka, jo nebūšot, kas nolasa, – skaidro Lielbritānijas darbā iekārtotāju un nodarbinātības konfederācijā. Imigrantu darbaspēka nozīmi lauksaimniecībā apliecina Lielbritānijas zemnieku apvienības dati, ka sezonālos darbus 99,4% veic tieši strādnieki no Eiropas Savienības dalībvalstīm.

 

 

 

Pie Anglijas pilsētas Spaldingas esošā dārzeņu un ziedu audzēšanas saimniecība “Jack Buck Farms” nodarbina ap 40 strādniekus no Latvijas. Mirklī, kad pērn sāka izjust darbā iekārtošanas aģentūru piegādāto imigrantu darbaspēka skaita kritumu, tika meklēts veids, kā motivēt latviešus palikt.

 

Džulians Peroni, “Jack Buck Farms” izpilddirektors, LNT Ziņām skaidroja, ka ir uzlabota ES pilsņu sociālekonomiskā situācija: “Mēs tagad nodarbinām strādniekus pa tiešo. Vairāk neizmantojam darbā iekārtošanas aģentūras kā viduātajus, kas līdz šim saņēma komisijas maksas par strādnieku piegādi. Tagad, no viņiem atsakoties, varam darbiniekiem maksāt lielākas algas un lielākas atvaļinājuma naudas. Tas ir veids, kā mēs motivējam imigrantu strādniekus palikt pie mums, nebraukt prom, būt lojāliem.”

 

Lai saprastu atšķirību, kā uzlabojušies apstākļi, strādāšana no aģentūras nozīmē neregulāru darba grafiku, kad netiek nodrošinātas konkrētas stundas. Turklāt aģentūras parasti maksā minimālo algu, lai gan fermeris aģentūrai maksā vairāk. Šo starpību darbā iekārtošanas vidutāji patur sev kā peļņu – samaksu par darbinieku piegādes pakalpojumu.

 

“Jack Buck Farms” izpilddirektors slavē strādniekus no Latvijas par čaklumu un darba kvalitāti: “Es nedomāju, ka mēs atrastu pietiekami daudz britu strādniekus. Nē! Paši briti strādāja uz lauka pirms 20 gadiem.”

 

Fermas vadību biedē britu valdības vēlme ierobežot imigrāciju pēc izstāšanās no Eiropas Savienības. “Tuvu miljonam mārciņu mūsu fermai būtu zaudējumi, ja jau tagad nedrīkstētu nodarbināt strādniekus no Eiropas Savienības. Pat negribu iedomāties, kas būtu pēc Brexit. Nāktos veikt nepatīkamas reformas, jo daudzus no šiem darbiem nevar arī mehanizēt,” stāsta Peroni.

 

Lielbritānijas darbā iekārtotāju un nodarbinātības konfederācijā LNT Ziņām skaidro – austrumeiropiešu imigrantu strādnieku skaita kritums vērojams arī veselības aprūpē, ēdināšanā un viesnīcās, fabrikās un loģistikā.

 

Filips Kempbels, konfederācijas eksperts: “Viens no iemesliem ir britu mārciņas vērtības krišanās un cilvēkiem vairs nav izdevīgi pāsūtīt naudu uz mājām, tāpēc liela daļa, arī latviešu dodas strādāt uz citām valstīm. Taču mans vēstījums cilvēkiem Latvijā – jūs šeit esat laipni gaidīti! Lielbritānijā jūs gaida daudz darba piedāvājumu un mēs gribam iedrošināt eiropiešus turpināt emigrēt uz Lielbritāniju.”

 

Konfederācijā arī stāsta – ja post-Brexit jaunā politika ierobežos imigrāciju no Eiropas Savienības dalībvalstīm, varētu sākties nelegālā imigrācija, un tad jau šiem nelegāli ievestajiem migrantiem varētu būt modernās verdzības un cilvēktirdzniecības pazīmes. Proti, cilvēki tiks ļaunprātīgi izmantoti, bet viņi baidīsies ziņot policijai, domādami, ka paši saņems sodu par imigrācijas noteikumu pārkāpšanu.

 

Lielbritānijas darba iekārtotāju un nodarbinātības konfederācija kā valdības sociālie partneri uzstāj, lai jaunajā imigrācijas politikā netiktu ieviestas darba vīzas, par kurām darba devējam būtu jāmaksā.

 

“Mēs gribam sistēmu ar dažādām prasmēm, nevis ļaut iebraukt tikai pašiem izglītotākajiem kā šobrīd vēlas valdība. Uzstājam, lai imigrantus ielaistu arī darbam viesmīlībā, noliktavās, fabrikās un lauksaimniecībā. Eiropiešu darba spēka nozīmību parāda dati no Londonas, jo te katrs trešais celtniecībā strādājošais ir no Eiropas Savienības,” LNT Ziņām Londonā stāsta Filips Kempbels, Lielbritānijas darbā iekārtotāju konfederācijas eksperts.

 

Pagaidām vien zināms, ka nekādas negatīvas sekas savā ikdienā nejutīs tie Eiropas Savienības pilsoņi, kuri Lielbritānijā būs ieradušies līdz Brexit pārejas perioda beigām 2020.gada decembrim.

 

Sabiedrība

“Latvijas Pasts” nāk klajā ar brīdinājumu klientiem

  Esi uzmanīgs – Latvijas Pasta vārdā turpina aktīvi uzdarboties krāpnieki. Tiek izsūtītas īsziņas, kurās tiek aicināts atjaunināt sūtījuma...

Atklājas līdz šim plašāk nezināms fakts par Viljama un Keitas savienību

Princis Viljams bildināja savu ilggadējo draudzeni Keitu Midltoni skaisti ainaviskā vietā Kenijā 2010. gadā. Viņš...

Agrita ļauj noprast, ka būtu gatava lielam pavērsienam

  Neesmu jau nekāda veca grezele un kas zina, varbūt dzīves plāni neapstāsies pie četri –...

Ziņo par brīvdienās notikušu traģēdiju

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 30. septembra plkst. 6.30 līdz 1. oktobra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Laiks mainīsies! Sinoptiķim Bricim jaunas ziņas par šonedēļ un turpmāk gaidāmo

  Kāds laiks gaidāms turpmāk? To sarunā ar "Rīta panorāmu" skaidro LTV laika ziņu redaktors Toms...

Diemžēl jaunā nedēļa sākusies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēts 71 ceļu satiksmes negadījums, tajos cietušas deviņas personas un viena gājusi...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. oktobris

Šis ir ideāls brīdis jaunām romantiskām saistībām un flirtam. Neesi pārsteigts, ja starp tevi un...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 3.-9. oktobris

  Esam pavadījuši septembri un sagaidīsim rudens otro mēnesi – oktobri! Darīsim to ar patiesu prieku...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. oktobris

  Šodien sāksi just enerģijas pieplūdumu. Mēģini saprast un apzināties savas pamatvērtības. Mēģini savas šīs dienas...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. oktobris

  Šodien ir īstais brīdis, lai strādātu un attīstītu savu pašdisciplīnu. Atceries lietas, ko iepriekš nācies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. septembris

Šī diena var izrādīties diezgan saspringta. Pirmajā tās pusē vajadzētu atturēties no dažādu lietu iegādes,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. septembris

  Šodien pamanīsi, ka apkārtējie tādā vai citādā veidā, bet pakļaujas Tavai ietekmei un aktīvajai rīcībai....

Mājai un Dārzam

Laiks mainīsies! Sinoptiķim Bricim jaunas ziņas par šonedēļ un turpmāk gaidāmo

  Kāds laiks gaidāms turpmāk? To sarunā ar "Rīta panorāmu" skaidro LTV laika ziņu redaktors Toms...

Izskan brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku pirmdien. 02.-03.10.2022. nakts otrajā pusē Latviju...

Parādās pavisam jaunas ziņas par laiku nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Pirmdien Latvijai no dienvidaustrumiem pietuvosies plašs ciklons, kura rietumu mala arī noteiks laikapstākļu nedēļas sākumā...