Ja tu strādā algotu darbu un, ik dienas turp dodoties patērē ilgu laiku, iespējams, sapņo par nodarbi, ko varētu veikt no mājām. Savukārt, ja strādā mājās, iespējams, domā par to kā ātrāk kaut ko mainīt. Kā rast līdzsvaru un nepārvērst māju vienīgi par savu darba vidi, par to šoreiz BrīvBrīdis.lv.

Šādam darba modelim ir tik pat daudz plusu, cik mīnusu. Izmaksas un laiks, kas tiek patērēts ceļā vairs nav jārēķina, arī dreskods nav nozīmīgākais faktors. Plānošana ir tavās rokās, vien jāatceras, ka viss jāsakārto tā, lai ģimenei nav jācieš tāpēc, ka tu strādā mājās. Šāds darba stils ļoti noder vecākiem, kuriem ir mazi bērni, tādējādi iespējams, piemēram, skolas grafiku saskaņot ar savu darba laiku, jo tas ir elastīgs. Birojā to nevar tik vienkārši izdarīt. Taču ir jābūt stiprai un jāprot strādāt organizēt savu ikdienu tā, lai nepārvērstu mājas par darba kabinetu, stresa perēkli un steigas mudžekli.

 

Koncentrēšanās

Darbs no mājām prasa milzum lielu koncentrēšanās spēju, jo tev ir jāpaspēj padarīt nepieciešamais, neveltot papildus uzmanību veļas mazgāšanai, ēst gatavošanai un citiem mājas ikdienas darbiem. Tas, ka esi mājās, taču šādi arī strādā, ir nopietni, tavai ģimenei tas ir jāsaprot un jāatbalsta. Ja tu darbojies, tas nozīmē, ka tevi nevajag traucēt, taču arī tev pašai jāapzinās, ka darba laikā nevajag mēģināt darīt vēl citas papildus lietas, piemēram, skatīties iemīļoto TV pārraidi. Atvēli laiku darbam, bet neaizmirsti to atvēlēt arī ģimenei un mājas solim. Ir jāprot koncentrēties uz katru noteikto darbu un pienākumu. Tiklīdz iemācīsies plānot ikdienu un koncentrēties darbam, varēsi sākt izbaudīt visas priekšrocības, ko sniedz strādāšana mājās. Arī sarunas ar ģimenes locekļiem vēlams atlikt uz laiku – “pēc darba”. Paskaidro, kas tev ir jāpadara un, ka būsi noteiktu laiku aizņemta. Bērniem vieglāk pastāstīt dažādus piemērus, viens no tiem: “Man vajadzīga stunda, lai es izdarītu darbu, tikmēr paspēlējies, bet pēc tam es tev pievienošos. Man tas ir ļoti svarīgi, jo tā es varu būt mājās un arī pelnīt naudu. Ja es to nevarēšu padarīt, man būs jādodas strādāt ārpus mājas, un tad man atliks mazāk laika būt šeit.” Sarunas ar bērniem ir svarīgas, tāpat arī ar partneri. Nenostādi viņus fakta priekšā, bet mierīgi aprunājies, izstāsti situāciju un darbības nepieciešamību.

 

Disciplīna

Atceries, ka strādāt pie datora nenozīmē pastāvīgi pārbaudīt privāto e-pastu, draugiem.lv profilu, facebook vai twitter kontu. Ja tu strādā, tad disciplinē sevi un dari to, kas tev jādara pirms vai pēc tam atvēlot laiku privātajām lietām, kas tevi interesē internetā.

 

Organizēšana

Atceries, ka tu pati organizē savu dienu un pārvērt to par plusu, nevis mīnusu. Tev ir jāprot organizēt produktivitāte gan darbā, gan mājas pienākumos. Lai to būtu vieglāk izdarīt, ik dienas veic piezīmes plānotājā, ierakstot svarīgākos darāmos darbus, kā arī pieraksti jau padarīto. Tādējādi, sistematizējot savu ikdienu, tev būs vieglāk organizēt katru nākamo dienu un darbu kopumā.

 

Darba vietas izveidošana

Ja strādā pie datora, tev nekas daudz nav vajadzīgs, vien vieta, kur vari to novietot un ērti sēdēt. Taču arī šajā gadījumā ir jādara viss iespējamais, lai savā darba vietā tev būtu pēc iespējas vieglāk koncentrēties. Tas nozīmē – izslēdz televizoru, radio un nestrādā, paralēli čalojot ar ģimeni vai draugiem. Savukārt, ja tavs darbs saistās ar dažādu lietu izgatavošanu, atrodi vietu, kur iekārtoties, lai tā būtu tikai tava darba vieta. Lai nav katru reizi jāsāk ar nepieciešamo priekšmetu novietošanu, sagatavošanu darbam un pēcāk nokrāmēšanu.

 

 

Problēmu risināšana

Atceries par to, ka strādājot mājās, tu pati esi atbildīga arī par sava darba tehnisko pusi. Piemēram, atrodoties birojā, salūzušo datoru salabos uzņēmuma IT speciālists, taču mājās tev ar to jātiek galā pašai. Ja strādā pati savā uzņēmumā un tava darba vieta ir mājās, arī tad tehniskā puse būs īpaši svarīga, tāpēc laikus apzini cilvēkus, kuri varētu tev palīdzēt krīzes situācijās.

 

Izkustēšanās

Darot savu darbu no mājām, neaizmirsti, ka tev ir nepieciešams arī izkustēties un ieelpot svaigu gaisu. Plāno savu dienu tā, lai vismaz stundu tu varētu atrasties laukā. Dodies, piemēram, uz veikalu pēc produktiem ar kājām (ja vien nav paredzēta lielā iepirkšanās), aiznes uz pastu vēstules, vai izved pastaigāties suni. Galu galā – izej un vienkārši izvēdini galvu!

Ja arī tu strādā mājās – kā tu plāno savu laiku? Vai spēj pietiekami labi koncentrēties?

Sabiedrība

Latvijā atklāts Covid-19 perēklis: Diemžēl pirmdien ir 34 jauni saslimušie

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) otrdienas rītā vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti 34 jauni...

Samanta Tīna pārvākusies un pašķīrusies

  "STV Pirmā" šova "Slavenības. Bez filtra" 21. septembra epizodē dziedātāja Samanta Tīna atzinusi, ka pašķīrusies...

Pārķemmēti meži Rebenoka mājas apkārtnē; advokāts pret savu drošību izturējies pavirši – VIDEO

  Laupīšana, nevis pasūtījuma slepkavība – šādu versiju, turpinot advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības izmeklēšanu, arvien vairāk...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. septembris

  Šī diena būs par un ap komunikāciju. Ik viens vēlēsies pateikt visu, kas uz sirds,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. septembris

  Šī diena būs siltas un draudzīgas enerģijas piepildīta. Zvaigznes mīlas dzīvē ieaicinās stabilitāti, aizrautību un...
Foto:Wallpaperbeta.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 21. – 27. septembris

  Septembris jau pāri pusei, esam pieredzējuši pirmās rudens vētras un lietavas. Ko šajā rudenīgajā laikā...

Mājai un Dārzam

Ko varam sagaidīt no šīs nedēļas? Stāsta sinoptiķis Toms Bricis – VIDEO

  Pagājušajā nedēļa piedzīvojām gan vasarīgu karstumu, gan vētru, brīvdienas bija saulainas, bet daudzviet svētdienas rītā...
Foto: LVĢMC

Izskan jaunas ziņas par šonedēļ gaidāmo laiku: Prognoze 7 dienām!

  Tuvākajās dienās Latvijā saglabāsies silts un sauss laiks, nedēļas vidū, termometra stabiņam sasniedzot +24...+25° atzīmi,...
Foto:Weheartit.com

Nav patīkamu ziņu par svētdienas rītā gaidāmo laiku

  Svētdienas agrā rītā daudzviet Latvijā gaidāma salna, ziņo LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis. "Jāņem vērā,...