Rīgas Stradiņa Universitāte (RSU) šā gada sākumā iegādājusies SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” kapitāldaļas, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”. Par pirkumu samaksāti 100 000 eiro.

 

Slimnīcas lielākais īpašnieks ir Daugavpils dome (89,2%). Pārējie īpašnieki ir Daugavpils novada un Ilūkstes novada pašvaldības, un tagad arī RSU. Daugavpils dome cer, ka šis darījums pavērs ceļu uz slimnīcu jaunajiem ārstiem, jo slimnīcā šobrīd katastrofāli trūkst speciālistu.

 

Kamēr veselības aprūpes reforma tikai palēnām iegūst konkrētas aprises, Daugavpils sapratusi, ka bez speciālistiem tā slimnīcas vietu medicīnas sistēmā var arī pazaudēt.

 

Piemēram, lai nodrošinātu ārstus insulta vienības pastāvēšanai, Daugavpils reģionālā slimnīca par vienu dežūru neirologam maksā pat līdz 500 eiro.

 

 

 

Kad atver Daugavpils reģionālās slimnīcas vakanču sarakstu, tas iestiepies jau trešajā desmitā. Slimnīcā ir brīvas 24 dažādu specialitāšu ārstu vietas, un tā meklē arī medmāsu.

 

SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” valdes loceklis Reinis Joksts (“Latgales partija”) atzīst, ka viņiem kā reģionālai slimnīcai jānodrošina nepārtraukta palīdzība astoņās specialitātēs, un tā šobrīd ir problēma: “Faktiski visas šīs specialitātes, kas ir tās obligātās, minimālās, mums ir akūtas – tas ir gan anesteziologi, gan traumatologi, gan ginekologi – dzemdību speciālisti, neirologi.”

 

Reģionālā slimnīca to nevarētu nodrošināt, ja nepiesaistītu speciālistus gan reģiona citām slimnīcām, gan no Rīgas.

 

Daugavpils slimnīca attapās bedres priekšā jau pirms pāris gadiem, kad vecākie ārsti bija devušies pensijā, bet jaunie speciālisti, kā izrādījās, nemaz nemeklē ceļu uz slimnīcu Latvijas otrā lielākajā pilsētā.

 

Insulta vienībai jāspēj operatīvi sniegt palīdzību. Šādas vienības Latvijā ir sešas. Daugavpils reģionālā slimnīca no tās atteikties nevēlas, taču arī to nodrošināt nav vienkārši. No kādreiz septiņiem neirologiem tagad slimnīcā strādā vien trīs.

 

Tomēr, lai saplānotu nepārtrauktas dežūras, slimnīca izvēlējusies neirologus piesaistīt ar lielāku atlīdzību. Par vienu dežūru šeit ārstam maksā līdz piecsimt eiro. Tagad uz dežūrām Daugavpils insulta vienībā brauc divi ārsti no Rīgas, viens no Preiļiem un viens no Krāslavas. Taču pat salīdzinoši lielā samaksa nav likusi ārstiem pārcelties uz pastāvīgu darbu Daugavpils slimnīcā.

 

Eksperti aprēķinājuši, ka pēc pieciem, septiņiem gadiem Latvijā pietrūks gandrīz tūkstoš ārstu (-973) un vairāk nekā trīs tūkstoši māsu (-3051). Tikko kā uz papīra uzliktajai veselības aprūpes reformai teorētiski būtu jāspēj sniegt risinājumu.

 

Taču Daugavpils piemērs rāda, ka atalgojumam jābūt ievērojami lielākam, lai ieinteresētu mediķus. Un tik lielu algu kāpumu vismaz pāris tuvāko gadu laikā no reformas nevar sagaidīt. Paralēli atalgojuma celšanai, ir piedāvājums veidot slimnīcu sadarbības teritorijas. Tas nozīmē, ka lielākajā un labākajā slimnīcā sniegs plaša spektra palīdzību, bet netālu esošās – mazākās slimnīcas būs kā atbalsta slimnīcas ilgtermiņa aprūpei un vienkāršākām manipulācijām. Iecerēts, ka precīzi saplānojot pakalpojumus, arī samazināsies slimnīcu savstarpēja cīņa par ārstiem.

 

“Tas, ko es redzu šai sadarbības ietvarā, ir, ka nenotiek tā, ka, piemēram, Krāslava samaksā vēl pusotru reizi vairāk, un tagad pārvilina vienīgo neirologu pie sevis. Lai tas nenotiktu, neiroloģiskā palīdzība tad ir tikai Daugavpilī, un to palīdzību var saņemt tikai tur. Un tas pats tieši attiecas uz kardiologiem.  Terapeitiskā palīdzība hroniskiem pacientiem var tikt sniegta gan Krāslavā, gan Preiļos. Te ir tā nianse,” skaidro veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

 

Latvijas dati ir satraucoši. No simt cilvēkiem, kuri aizvesti uz slimnīcu ar insultu, mēneša laikā nomirst astoņpadsmit. Un tas ir divreiz vairāk nāves gadījumu nekā vidēji Eiropā (9,4 uz 100). Īstenojot visu reformu plānu, Latvijas iedzīvotāju mūžam būtu jākļūst līdz pat trim gadiem garākam. Bet tas aizvien vēl būs īsāks nekā daudzās Eiropas valstīs.

 

Daugavpilij šobrīd noslēgti 34 līgumi ar topošajiem speciālistiem. Lielākā daļa no viņiem slimnīcā parādīsies pēc diviem, trim gadiem. Bet pēc studijām saistības ar slimnīcu būs uz pieciem gadiem. Ārsta profesijas turpmākai attīstībai Veselības reformu plāns pieskaras ļoti īsi, norādot, ka plānojot studijas ir jāņem vērā aprēķini par nepieciešamo ārstu skaitu.

 

Sabiedrība

Nofilmēta smaga avārija uz ceļa Latvijā – VIDEO

  "Twitter" kontā "breaking.lv" publicēts kādas automašīnas video reģistratora piektdien uzņemts video uz šosejas Latvijā, kurā...

Latviju pametušajam Kivičam ir piedāvājums saviem tautiešiem

  Pazīstamais mūziķis Andris Kivičs, kurš jau vairākus mēnešus kopā ar ģimeni pārcēlies uz Norvēģiju, savos...

Pielūdzējs Magones dēļ gatavs pamest ģimeni

  Liepājas dzejnieks Jans Ikes Magoni pārsteidz ar romantisku maltīti atpūtas laikā, un kā izrādās, jau...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzeltenos brīdinājumus par laiku sestdien. 04.12.2021. no rīta...

Kas tā saniknojis Olgu Kambalu?

  STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigznes Olgas Kambalas meita dzīvoja un strādāja Korejā, taču modeļu...

“Latvijas Valsts ceļi” nāk klajā ar paziņojumu

  Snigšanas laikā autoceļu uzturētāji veic valsts autoceļu tīrīšanu, bet, tā kā sniega kārta uz autoceļa...

Horoskopi un Testi

flckr.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. decembris

  Dienas pirmajā pusē esi aktīvs, nāc klajā ar savām iniciatīvām, vārdu sakot, izmanto savu pāri...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. decembris

  Lielāka iespēja saņemt un izteikt dažādus spēcīgus vārdus un komentārus, tāpēc pēc iespējas centies vairot...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena izrādīsies diezgan labvēlīga, lai komunicētu ar draugiem. Tuvības sajūta ar cilvēkiem kļūs aizvien...
Foto:Flickr.com/Lesley Wilson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

   Ko zvaigznes tieši tev vēsta par decembra pirmo dienu?   Auns Ar visu sparu metīsies jaunos darbos un...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Pirmā dienas  puse solās būt saspringta. Paaugstināsies neiecietība, katrs sīkums var izsist no līdzsvara. Otrajā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šai dienai nekal Napoleona plānus, bet uzstādi realizējamus mērķus. Ja kaut kas neizdodas, pie vainas...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzeltenos brīdinājumus par laiku sestdien. 04.12.2021. no rīta...

Rīgā izsludināts sarkanais brīdinājums; sarežģīta situācija arī citviet

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi piektdien Rīgā izsludinājuši sarkano brīdinājumu, sarežģītai situācijai saglabājoties...

Pieci soļi, kā uzburt ziemassvētku sajūtu mājās

Ziemassvētki ir miera, prieka, ģimeniskas līdzās būšanas un tradīciju laiks. Lai arī šogad svinības būs...