Rīgas Stradiņa Universitāte (RSU) šā gada sākumā iegādājusies SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” kapitāldaļas, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”. Par pirkumu samaksāti 100 000 eiro.

 

Slimnīcas lielākais īpašnieks ir Daugavpils dome (89,2%). Pārējie īpašnieki ir Daugavpils novada un Ilūkstes novada pašvaldības, un tagad arī RSU. Daugavpils dome cer, ka šis darījums pavērs ceļu uz slimnīcu jaunajiem ārstiem, jo slimnīcā šobrīd katastrofāli trūkst speciālistu.

 

Kamēr veselības aprūpes reforma tikai palēnām iegūst konkrētas aprises, Daugavpils sapratusi, ka bez speciālistiem tā slimnīcas vietu medicīnas sistēmā var arī pazaudēt.

 

Piemēram, lai nodrošinātu ārstus insulta vienības pastāvēšanai, Daugavpils reģionālā slimnīca par vienu dežūru neirologam maksā pat līdz 500 eiro.

 

 

 

Kad atver Daugavpils reģionālās slimnīcas vakanču sarakstu, tas iestiepies jau trešajā desmitā. Slimnīcā ir brīvas 24 dažādu specialitāšu ārstu vietas, un tā meklē arī medmāsu.

 

SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” valdes loceklis Reinis Joksts (“Latgales partija”) atzīst, ka viņiem kā reģionālai slimnīcai jānodrošina nepārtraukta palīdzība astoņās specialitātēs, un tā šobrīd ir problēma: “Faktiski visas šīs specialitātes, kas ir tās obligātās, minimālās, mums ir akūtas – tas ir gan anesteziologi, gan traumatologi, gan ginekologi – dzemdību speciālisti, neirologi.”

 

Reģionālā slimnīca to nevarētu nodrošināt, ja nepiesaistītu speciālistus gan reģiona citām slimnīcām, gan no Rīgas.

 

Daugavpils slimnīca attapās bedres priekšā jau pirms pāris gadiem, kad vecākie ārsti bija devušies pensijā, bet jaunie speciālisti, kā izrādījās, nemaz nemeklē ceļu uz slimnīcu Latvijas otrā lielākajā pilsētā.

 

Insulta vienībai jāspēj operatīvi sniegt palīdzību. Šādas vienības Latvijā ir sešas. Daugavpils reģionālā slimnīca no tās atteikties nevēlas, taču arī to nodrošināt nav vienkārši. No kādreiz septiņiem neirologiem tagad slimnīcā strādā vien trīs.

 

Tomēr, lai saplānotu nepārtrauktas dežūras, slimnīca izvēlējusies neirologus piesaistīt ar lielāku atlīdzību. Par vienu dežūru šeit ārstam maksā līdz piecsimt eiro. Tagad uz dežūrām Daugavpils insulta vienībā brauc divi ārsti no Rīgas, viens no Preiļiem un viens no Krāslavas. Taču pat salīdzinoši lielā samaksa nav likusi ārstiem pārcelties uz pastāvīgu darbu Daugavpils slimnīcā.

 

Eksperti aprēķinājuši, ka pēc pieciem, septiņiem gadiem Latvijā pietrūks gandrīz tūkstoš ārstu (-973) un vairāk nekā trīs tūkstoši māsu (-3051). Tikko kā uz papīra uzliktajai veselības aprūpes reformai teorētiski būtu jāspēj sniegt risinājumu.

 

Taču Daugavpils piemērs rāda, ka atalgojumam jābūt ievērojami lielākam, lai ieinteresētu mediķus. Un tik lielu algu kāpumu vismaz pāris tuvāko gadu laikā no reformas nevar sagaidīt. Paralēli atalgojuma celšanai, ir piedāvājums veidot slimnīcu sadarbības teritorijas. Tas nozīmē, ka lielākajā un labākajā slimnīcā sniegs plaša spektra palīdzību, bet netālu esošās – mazākās slimnīcas būs kā atbalsta slimnīcas ilgtermiņa aprūpei un vienkāršākām manipulācijām. Iecerēts, ka precīzi saplānojot pakalpojumus, arī samazināsies slimnīcu savstarpēja cīņa par ārstiem.

 

“Tas, ko es redzu šai sadarbības ietvarā, ir, ka nenotiek tā, ka, piemēram, Krāslava samaksā vēl pusotru reizi vairāk, un tagad pārvilina vienīgo neirologu pie sevis. Lai tas nenotiktu, neiroloģiskā palīdzība tad ir tikai Daugavpilī, un to palīdzību var saņemt tikai tur. Un tas pats tieši attiecas uz kardiologiem.  Terapeitiskā palīdzība hroniskiem pacientiem var tikt sniegta gan Krāslavā, gan Preiļos. Te ir tā nianse,” skaidro veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

 

Latvijas dati ir satraucoši. No simt cilvēkiem, kuri aizvesti uz slimnīcu ar insultu, mēneša laikā nomirst astoņpadsmit. Un tas ir divreiz vairāk nāves gadījumu nekā vidēji Eiropā (9,4 uz 100). Īstenojot visu reformu plānu, Latvijas iedzīvotāju mūžam būtu jākļūst līdz pat trim gadiem garākam. Bet tas aizvien vēl būs īsāks nekā daudzās Eiropas valstīs.

 

Daugavpilij šobrīd noslēgti 34 līgumi ar topošajiem speciālistiem. Lielākā daļa no viņiem slimnīcā parādīsies pēc diviem, trim gadiem. Bet pēc studijām saistības ar slimnīcu būs uz pieciem gadiem. Ārsta profesijas turpmākai attīstībai Veselības reformu plāns pieskaras ļoti īsi, norādot, ka plānojot studijas ir jāņem vērā aprēķini par nepieciešamo ārstu skaitu.

 

Sabiedrība

Svētdiena diemžēl sākusies ar skumju ziņu

  Kā vēsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, sestdien Latvijā noslīcis vēl viens cilvēks. Glābēji sestdien Balvu...

Jauns pavērsiens latviešu tik iecienītajā Lielbritānijā – ļoti trūkst strādnieku

  Brexit un pašizolēšanās prasības radījušas Lielbritānijā pamatīgu darbaroku trūkumu. Daudzviet izskan bažas par piegāžu pārtraukšanu...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...
Foto:Flickr.com/Midori H/CC

Diemžēl sestdiena sākusies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 157 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 25 cilvēki un viens gājis bojā. 23/07/2021 plkst.08:51...

Pazīstamais laika zīmju vērotājs Bukšs saņem skarbu kritiku par viedokli vakcinēšanās jautājumā

  Jūlija vidū pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā "Twitter" kontā publicējis saiti uz...

Pēkšņi parādās jaunas ziņas par leģendāro grupu EOLIKA

  Par godu leģendārās grupas "Eolika" 40. gadu jubilejas tūrei, ne mazāk leģendārais komponists Boriss Rezņiks...

Horoskopi un Testi

pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 26. jūlijs – 1. augusts

  Šīs nedēļas beigās jau klāt vasaras pēdējais mēnesis – augusts! Tas jāizbauda un jāļaujas, lai...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. jūlijs

  Šī būs konfliktu diena, taču tu tos atrisināsi dienas beigās, ja neizvairīsies no piepūles, ko...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūlijs

  Atceries, ka bez piepūles neko nevar paveikt! Mums katram ir savs Everests, ko iekarot –...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūlijs

  Ko zvaigznes tev sola 23. jūlijā?     Auns Šī diena būs emocijām bagāta diena. Vēlēsies skaļi izpaust savus...

Tavs horoskops veiksmīgam AUGUSTAM

Klāt vasaras pēdējais mēnesis - augusts. Aplūko, kā izkārtojušās zvaigznes, un ko tas sola tieši...
desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūlijs

  Šī būs veiksmīga diena ambīciju realizēšanai. Ļauj sev sapņot lielas lietas, tikai tad spēsi sasniegt...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar vēl vienu karstuma vilni, kurš aizsāksies svētdien, šī gada jūlijs, iespējams, kļūs par...

Būs vēl vismaz viens karstuma vilnis; pastāsta, kad tas sāksies

  Pēc ilgā karstuma viļņa, pirmdien Latvijā laiks bija krietni vēsāks. Taču prognozes liecina, ka nedēļas...