VID ģenerāldirektoram ir milzums pienākumu. Jāapvieno Finanšu un Muitas policija. Līdz gada beigām jāsagatavo VID stratēģija nākamajiem trīs gadiem. Turklāt katru dienu  jāizlemj vairāk nekā  desmit sūdzības par pakļautībā esošo darbinieku lēmumiem.

 

Ilzei Cīrulei nav pieredzes ieņēmumu dienestā. Tāpēc īpaši svarīgs būs darbinieku atbalsts. Taču viens no pirmajiem darbiem viņai būs aptuveni 500 darbinieku atlaišana, lai ietaupīto naudu izmantotu algu paaugstināšanai.

 

Ieņēmumu dienests ir valsts asinsritei svarīgākā iestāde. Līdz šim neviens vadītājs to nav varējis sakārtot un nevienam no tiem karjera valsts pārvaldē nav gājusi augšup. Tagad valdība cer uz jauno kandidāti Ilzi Cīruli. Starp trīs finālistiem Ilze Cīrule nebija tā spožākā. Publiskajās debatēs viņa neslēpa, ka par Valsts ieņēmumu dienesta darbu neko daudz nezina, bet konkursā esot pieteikusies, jo septembrī beidzās līgums ar iepriekšējo darba devēju. Viņas izvēlēšanās ir pārsteigums visiem.

 

Ilze Cīrule uzsver, ka nāk no uzņēmējdarbības vides un ieklausīsies biznesa vēlmēs. Tomēr nodokļu maksātāju attieksme nav galvenais, par ko vadītājam visvairāk jāsatraucas.

 

 

 

Steidzamākie darbi  ir VID stratēģijas izstrādāšana nākamajiem trim gadiem.  Tas jāizdara līdz gada beigām. Ģenerāldirektoram būs jātiek galā ar  Finanšu un Muitas policijas apvienošanu. Viena no pozitīvajām reformām ir darbinieku algu palielināšana. To akceptējusi valdība un Saeima.  Taču nauda dienestam ir jāatrod savā saimniecībā. Izlemts, ka par 13 % samazinās darbinieku skaitu.

 

Paredzamās atlaišanas nav vienīgais, kas rada spriedzi ieņēmumu dienesta darbiniekos.

 

Šo noskaņojumu radīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Gada sākumā tikko amatā stājusies ministre vēlējās demonstrēt apņēmību, pieprasot VID vadībai negodprātīgo darbinieku sarakstu un risinājumus, kā ar tiem bez garām ceremonijām tikt galā.

 

Valsts ieņēmumu dienestu pamatā veido divi bloki. Viens ir nosacīti civilais. Nodarbojas ar nodokļu uzskaiti, aprēķināšanu un kontroli. Otrs ir spēka struktūras – Finanšu un Muitas policija. Vispirms blēžu meklēšanu sāka tieši šajās struktūrās. Sekoja pretsitiens.  10.martā aizturot nodokļu inspektori Cēsīs, policisti nodemonstrēja, ka negodprātīgie darbinieki atrodami arī civilajā, nodokļu iekasētāju blokā.

 

Sekoja  VID amatpersonu rotācijas.  Visvairāk tā skāra spēka bloku. Finanšu policijas priekšnieku Kasparu Podiņu apmainīja ar Muitas policijas priekšnieku Ediju Ceipi. Ģenerāldirektora vietnieku noziedzības apkarošanas jomā Kasparu Čerņecki pazemināja Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktora amatā. Krēsliem samainījās 35 VID darbinieki. Vēl četri izrotēja no dienesta. Ministre un VID ģenerāldirektore taisnojās, ka šie nav negodīgi. Tikai aizsēdējušies. Negodīgie esot citā sarakstā.

 

Jaunajai ģenerāldirektorei būs jātiek galā ar savstarpējo neuzticēšanos un nespēju sastrādāties starp ieņēmuma dienesta pārvaldēm.  Ja tās nestrādās vienotā sistēmā, cīņa ar ēnu ekonomiku neizdosies. Līdz šim bija zināms, ka domstarpības ir starp Muitas un Finanšu policiju. Taču sadarbības nav arī starp spēka struktūrām un nodokļu deklarāciju pārbaudītājiem. Jo sliktāk krāpniekus filtrē deklarāciju pārbaudītāji, jo vairāk darba un pārmetumu policistiem.

 

Lai gan rotācijas ir notikušas un sastādīti arī slepeni īsto negodprāšu saraksti, nav ziņu, ka problēma būtu uzvarēta.

 

Ministres Danas Reiznieces – Ozolas sasteigtā kadru politika dienestā un nevēlēšanas iedziļināties bija galvenais iemesls, kāpēc ģenerāldirektores amatu vasarā atstāja Ināra Pētersone.  Lai glābtu situāciju, viņa mēģinājusi vērsties pie premjera Māra Kučinska un prezidenta Raimonda Vējoņa, taču pēdējais neesot bijis gatavs ģenerāldirektori pat uzklausīt.

 

Cīrule būs pirmā ģenerāldirektore, kas nav nākusi no VID struktūrām. Pēc Čerņecka aizrotēšanas likvidēts arī vietnieka postenis noziedzības apkarošanā. Cīrulei bez juridiskām zināšanām būs jātiek galā ar Finanšu un Muitas policistiem.

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/Midori H/CC

Diemžēl sestdiena sākusies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 157 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 25 cilvēki un viens gājis bojā. 23/07/2021 plkst.08:51...

Pazīstamais laika zīmju vērotājs Bukšs saņem skarbu kritiku par viedokli vakcinēšanās jautājumā

  Jūlija vidū pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā "Twitter" kontā publicējis saiti uz...

Pēkšņi parādās jaunas ziņas par leģendāro grupu EOLIKA

  Par godu leģendārās grupas "Eolika" 40. gadu jubilejas tūrei, ne mazāk leģendārais komponists Boriss Rezņiks...

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Diemžēl liela nelaime piektdien notikusi Latgalē

  Par traģiskiem notikumiem piektdienas rītā vēsta Valsts policijas Latgales reģiona pārvalde. 2021. gada 23. jūlijā ap...

Slavenības, kuru bērni izskatās kā pilnīgas vecāku kopijas

Par bērniem nereti saka, ka viņi ir kā vecāku kopijas, taču interesanti ielūkoties slavenību aprindās...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. jūlijs

  Atceries, ka bez piepūles neko nevar paveikt! Mums katram ir savs Everests, ko iekarot –...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūlijs

  Ko zvaigznes tev sola 23. jūlijā?     Auns Šī diena būs emocijām bagāta diena. Vēlēsies skaļi izpaust savus...

Tavs horoskops veiksmīgam AUGUSTAM

Klāt vasaras pēdējais mēnesis - augusts. Aplūko, kā izkārtojušās zvaigznes, un ko tas sola tieši...
desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūlijs

  Šī būs veiksmīga diena ambīciju realizēšanai. Ļauj sev sapņot lielas lietas, tikai tad spēsi sasniegt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūlijs

  Šī būs negaidītu ziņu diena. Tā ietvers pretrunas – laimīgus un ne tik pozitīvus brīžus....

Kā vasaras karstums ietekmē katru horoskopa zīmi?

Vasara, karstums… Lielākajai daļai cilvēku tas Latvijā ir ļoti nepierasts, pat nepanesams, un pat kārtējās...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi brīdina par laiku tuvākajās dienās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni brīdinājumu par tuvākajās dienās gaidāmajiem laika...

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ – prognoze 7 dienām!

  Līdz ar vēl vienu karstuma vilni, kurš aizsāksies svētdien, šī gada jūlijs, iespējams, kļūs par...

Būs vēl vismaz viens karstuma vilnis; pastāsta, kad tas sāksies

  Pēc ilgā karstuma viļņa, pirmdien Latvijā laiks bija krietni vēsāks. Taču prognozes liecina, ka nedēļas...