VID ģenerāldirektoram ir milzums pienākumu. Jāapvieno Finanšu un Muitas policija. Līdz gada beigām jāsagatavo VID stratēģija nākamajiem trīs gadiem. Turklāt katru dienu  jāizlemj vairāk nekā  desmit sūdzības par pakļautībā esošo darbinieku lēmumiem.

 

Ilzei Cīrulei nav pieredzes ieņēmumu dienestā. Tāpēc īpaši svarīgs būs darbinieku atbalsts. Taču viens no pirmajiem darbiem viņai būs aptuveni 500 darbinieku atlaišana, lai ietaupīto naudu izmantotu algu paaugstināšanai.

 

Ieņēmumu dienests ir valsts asinsritei svarīgākā iestāde. Līdz šim neviens vadītājs to nav varējis sakārtot un nevienam no tiem karjera valsts pārvaldē nav gājusi augšup. Tagad valdība cer uz jauno kandidāti Ilzi Cīruli. Starp trīs finālistiem Ilze Cīrule nebija tā spožākā. Publiskajās debatēs viņa neslēpa, ka par Valsts ieņēmumu dienesta darbu neko daudz nezina, bet konkursā esot pieteikusies, jo septembrī beidzās līgums ar iepriekšējo darba devēju. Viņas izvēlēšanās ir pārsteigums visiem.

 

Ilze Cīrule uzsver, ka nāk no uzņēmējdarbības vides un ieklausīsies biznesa vēlmēs. Tomēr nodokļu maksātāju attieksme nav galvenais, par ko vadītājam visvairāk jāsatraucas.

 

 

 

Steidzamākie darbi  ir VID stratēģijas izstrādāšana nākamajiem trim gadiem.  Tas jāizdara līdz gada beigām. Ģenerāldirektoram būs jātiek galā ar  Finanšu un Muitas policijas apvienošanu. Viena no pozitīvajām reformām ir darbinieku algu palielināšana. To akceptējusi valdība un Saeima.  Taču nauda dienestam ir jāatrod savā saimniecībā. Izlemts, ka par 13 % samazinās darbinieku skaitu.

 

Paredzamās atlaišanas nav vienīgais, kas rada spriedzi ieņēmumu dienesta darbiniekos.

 

Šo noskaņojumu radīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Gada sākumā tikko amatā stājusies ministre vēlējās demonstrēt apņēmību, pieprasot VID vadībai negodprātīgo darbinieku sarakstu un risinājumus, kā ar tiem bez garām ceremonijām tikt galā.

 

Valsts ieņēmumu dienestu pamatā veido divi bloki. Viens ir nosacīti civilais. Nodarbojas ar nodokļu uzskaiti, aprēķināšanu un kontroli. Otrs ir spēka struktūras – Finanšu un Muitas policija. Vispirms blēžu meklēšanu sāka tieši šajās struktūrās. Sekoja pretsitiens.  10.martā aizturot nodokļu inspektori Cēsīs, policisti nodemonstrēja, ka negodprātīgie darbinieki atrodami arī civilajā, nodokļu iekasētāju blokā.

 

Sekoja  VID amatpersonu rotācijas.  Visvairāk tā skāra spēka bloku. Finanšu policijas priekšnieku Kasparu Podiņu apmainīja ar Muitas policijas priekšnieku Ediju Ceipi. Ģenerāldirektora vietnieku noziedzības apkarošanas jomā Kasparu Čerņecki pazemināja Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktora amatā. Krēsliem samainījās 35 VID darbinieki. Vēl četri izrotēja no dienesta. Ministre un VID ģenerāldirektore taisnojās, ka šie nav negodīgi. Tikai aizsēdējušies. Negodīgie esot citā sarakstā.

 

Jaunajai ģenerāldirektorei būs jātiek galā ar savstarpējo neuzticēšanos un nespēju sastrādāties starp ieņēmuma dienesta pārvaldēm.  Ja tās nestrādās vienotā sistēmā, cīņa ar ēnu ekonomiku neizdosies. Līdz šim bija zināms, ka domstarpības ir starp Muitas un Finanšu policiju. Taču sadarbības nav arī starp spēka struktūrām un nodokļu deklarāciju pārbaudītājiem. Jo sliktāk krāpniekus filtrē deklarāciju pārbaudītāji, jo vairāk darba un pārmetumu policistiem.

 

Lai gan rotācijas ir notikušas un sastādīti arī slepeni īsto negodprāšu saraksti, nav ziņu, ka problēma būtu uzvarēta.

 

Ministres Danas Reiznieces – Ozolas sasteigtā kadru politika dienestā un nevēlēšanas iedziļināties bija galvenais iemesls, kāpēc ģenerāldirektores amatu vasarā atstāja Ināra Pētersone.  Lai glābtu situāciju, viņa mēģinājusi vērsties pie premjera Māra Kučinska un prezidenta Raimonda Vējoņa, taču pēdējais neesot bijis gatavs ģenerāldirektori pat uzklausīt.

 

Cīrule būs pirmā ģenerāldirektore, kas nav nākusi no VID struktūrām. Pēc Čerņecka aizrotēšanas likvidēts arī vietnieka postenis noziedzības apkarošanā. Cīrulei bez juridiskām zināšanām būs jātiek galā ar Finanšu un Muitas policistiem.

Sabiedrība

Rīgā nāvējoši notriektās meitenītes tētis runā publiski: Jāatbild ir visiem, kas atradās auto

  Jau vairākkārt vēstīts par traģēdiju, kas aizvadītajā sestdienā notika Rīgā, Pļavniekos, kur uz gājēju pārejas...

Liela nelaime notikusi daudzdzīvokļu nama iedzīvotājiem Jelgavas pusē – FOTO

  Kā vēsta LTV Ziņu dienests, piektdien spēcīgajā vējā kādai daudzdzīvokļu ēkai Cenu pagasta Jaunpēterniekos norauts...

Ziņo par nopietniem negadījumiem Vidzemē – FOTO

  Vietnē "Sadursme" piektdien aculiecinieki vēsta par diviem nopietniem negadījumiem uz ceļiem Vidzemē. Rankas pusē vieglais auto...

Izskan nopietns brīdinājums par laiku turpmākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni dzelteno un pat oranžo brīdinājumu par...

Vējš plosa Latviju: Centrāltirgus paviljonam norauts jumts un citi negadījumi – FOTO

  Jau kopš ceturtdienas Latvijā plosās pamatīgas vēja brāzmas, iepriekš piekrastē sasniedzot un pārsniedzot pat 30...

Policija tumsā Liepājā pamana auto bez gaismām; tālāk notikumi risinās dramatiski

  Vakar Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Satiksmes uzraudzības rotas amatpersonas Liepājā, Karostas mikrorajonā fiksēja automašīnu,...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. janvāris

  Šī diena ir visnepiemērotākais brīdis, lai veiktu būtiskas izmaiņas personīgajā vai profesionālajā dzīvē. Viss, ko...
Foto:Flickr.com/Rich Herrmann/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. janvāris

  Šī diena sniegs iespēju radīt uzlabojumus savā personīgajā dzīvē jo īpaši, ja tu šobrīd esi...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. janvāris

  Šī diena nebūs piemērota lielu lēmumu pieņemšanai un milzīgam enerģijas patēriņam. Pat normāla fiziskā piepūle...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. janvāris

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...
Foto:Flickr.com/Sean/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. janvāris

  Šodien iespējams pašapziņas trūkums un nav izslēgts, ka radīsies dažādi iekšējie konflikti. Varētu būt grūti...
Foto:Nature.desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. janvāris

  Šī diena kopumā būs dažādu emociju piepildīta - gan interesanta, gan garlaicīga, satraukumu un vienaldzības...

Mājai un Dārzam

Izskan nopietns brīdinājums par laiku turpmākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši virkni dzelteno un pat oranžo brīdinājumu par...

Nopietni brīdina par laiku turpmāk – izskan jauna prognoze 7 dienām!

  Šīs nedēļas izskaņā Latvijā gaidāma vētra, ziemeļrietumu, rietumu vējam pastiprinoties brāzmās līdz 18-23 m/s, piekrastē...
Foto:Flickr.com/Kate Ter Haar/CC

Izplatīts nopietns brīdinājums par laiku naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu, kas ir spēkā līdz ceturtdienas...