Par to, kāds solās būt rudens pirmais mēnesis – septembris savā interneta blogā raksta Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs.

 

Laika zīmes. Septembris (Silu un Miķeļu mēnesis)

Silu mēnesis ir laiks, kad kokiem dzeltē lapas, lido gājputni un čūskas lien zemē. Septembris ir viršu, brūkleņu, dzērveņu un pīlādžu laiks. Septembris ir pirmais kalendārā rudens mēnesis. No 21. septembra līdz Miķeļiem (29. septembris) svin Rudenājus.

 

1. septembrī ir Egidijs. Diena, kad sakņu dārzā sāk novākt ražu, bet dienvidvējš 1. septembrī paredz labu auzu ražu. 

Ticējumi. Kāds 1. septembris, tāds rudens, bet jo īpaši tā pirmais mēnesis. Ja 1. septembris iesākas ar sliktu dienu, tad viss rudens būs slikts. Ja iesākas ar labu, tad būs labs. Ja Egidija diena sausa un saulaina – arī marts būs sauss un silts.

 

Nozīmīga diena laika vērojumos ir 3. septembris. Ja diena skaidra, saulaina, arī turpmākās četras nedēļas lielākoties būs jauks un saulains laiks.

 

5. septembris – Brūkleņu diena un sākas rudens sēņu laiks. Ja brūklenes gatavas, tad arī auzas nogatavojušās. 

Ticējumi. Ja dzērves lido zemu – būs silta ziema. Ja augstu – auksta.

 

Mazā Māra ir 8. septembrī. Tā ir viena no rudens Mārām. Aitu cērpamā diena. Līdz Mazajai Mārai centās no mārkiem izņemt un uz lauka izklāt linus. Arī viena no pirmajām rudens vēju dienām. Šajā dienā čūskas lien zemē un izlīdīs 7. aprīlī – Vecajā Pavasara Mārā.

Ticējumi. Lietaina Mazā Māra sola lietainu rudeni. Saulains 8. septembris paredz garu un sausu rudeni. Ja vasaras beigās daudz čūsku – būs garš rudens.

 

14. septembrī sākas vidējā jeb īstā atvasara un turpinās līdz Miķeļiem (29. septembris). Jaunākajai no atvasarām atvēlēts laiks no 28. augusta līdz 14. septembrim. Vecākā sākas 29. septembrī un ilgst līdz vecajam Miķelim (12. oktobris). 

Ticējumi. Ja atvasaras pirmā diena lietaina un apmākusies – rudens būs garš. Ja atvasara sausa – būs slapjš rudens. Ja atvasara lietaina – rudens būs sauss. Ja lido zosis – būs agra ziema.

 

17. septembris. Rudens Vēju diena. Tā ir viena no Vēja Mātes dienām. Jāvēro no kuras debess puses iepūš vējš, jo tas pārsvarā būs noteicošais rudens vējš. Šajā dienā aizlido pēdējās bezdelīgas. 

Ticējumi. Ja vējš pūš no dienvidiem, būs silts un garš rudens. Ja no ziemeļiem vai austrumiem, tad rudens būs nemīlīgs, bet ja no rietumiem – rudens būs slapjš.

 

22. septembrī sākas un līdz Miķeļiem – 29. septembrim, turpinās Dzelzu nedēļa. Tā bija sējas aizlieguma nedēļa. Rudens sēju līdz Dzelzu nedēļai vajadzētu pabeigt. Dzelzu nedēļas beigās sākas Veļu laiks. 

Ticējumi. Ja Dzelzu nedēļā vējš pūš no dienvidiem – būs silta un sekla ziema; ja no vakariem vai rītiem – būs mērena ziema. Ja Dzelzs nedēļā vāc kāpostus – tie ir sūri un cieti. Arī rudzi nav jāsēj, tad lāgā neaugs.

 

Miķeļi ir 29. septembrī. Ziemas laika sākums. Tās ir apjumības jeb appļāvības – pēdējā pļaujas diena, kad ar maģisku rituālu palīdzību cenšas nodrošināt veiksmi nākamajā gadā un iegūt Jumja labvēlību. Miķeļus svin lepni. Senči kāva aunu vai cūku, skābēja kāpostus, cepa plāceņus, brūvēja alu, bet pirmos kumosus un pirmo alus krūzi ziedoja Mājas kungam.

Ticējumi. Ja ap Miķeļiem līst – būs mīksta, silta ziema. Ja Miķeļu rītā vējš pūš no ziemeļiem – būs auksta un dziļa ziema. Ja Miķeļos ir saule – būs sātīga lopbarība. Ja Miķeļa diena un nakts ir miglaina – būs laba nākamā vasara. Ja Miķeļos lido zosis, tad Mārtiņos būs sniegs.

 

Kāds laiks varētu būt septembrī?

Ja septembra pirmajās dienās jauks laiks, tad Silu mēneša sākums un rudens būs jauks. (1. septembrī austrumu pierobežā mākoņains, brīžiem smidzinošs lietutiņš. Plus 17 grādi.) Ja septembris silts, tad ziema vēla un ziemā maz sniega. Ja Miķeļu mēnesis miglains, marts būs sniegains. Ja septembrī stiprs pērkons, tad ziemā būs daudz sniega. Ja rudenī pārplūduši lauki un pļavas, būs maz tārpu un citu kaitēkļu.

 

Šogad pīlādžu zari liecas no ogu bagātības. Lazdām daudz riekstu, bet tie lielākoties tukši un melnē. Ozoliem zīļu pamaz. Ticējums par meža pīlādžiem saka, ja sērmūkslim daudz ogu, būs garš un lietains rudens. Tāpat, ja daudz riekstu, tad slapjš rudens. Par ozoliem tautas gudrība saka, ja ozolam maz zīļu, tad rudenī slikta raža un mīksta ziema. Šīs dabas norādes un tāpat arī tas, ka mazajām skudrām savilkti augsti pūļi un vasaras izskaņā bagātīgi zied āboliņš ir zīme, ka rudens kopumā būs vairāk slapjš nekā sauss. Bērzu dzeltēšana no apakšas un pazarēm liecina par garu rudeni.

 

15. augusts (Vasaras Māra), kas paredz septembri, austrumu pierobežā bija saulains un sauss. Tāpat arī Labrencis (10. augusts), izņemot vakaru, kad sāka līņāt. Savukārt 24. augusts (Bērtulis) bija lietains. Laika apstākļi šajās nozīmīgajās dienās un tāpat arī pagājušajā janvārī un martā liecina, ka septembris gan temperatūru, gan nokrišņu ziņā būs tuvu normai, bet drusciņ siltāks un sausāks kā parasti.

 

Septembra pirmā puse rādās būt mēreni silta, pārsvarā sausa un ar nelieliem līdz mēreniem nokrišņiem. Temperatūra dienās no plus 14 līdz plus 20. Naktis rudenīgi siltas un skaidrās naktīs dažviet iespējamas arī rudens salnas. Mēneša vidū laika apstākļi mainīgi. Vairāk vējainu dienu, īslaicīgi nokrišņi un temperatūra dienās ap plus 15, plus 18 grādiem. Septembra otrajā pusē, it īpaši laikā ap Rudenājiem (21. septembris), laiks kļūs rudenīgs. Būs vairāk dienu ar vēju, bet bezvēja skaidrajās naktīs jau daudzviet rudens salnas. Laikā ap Miķeļiem (29. septembris) līdzīgi. Temperatūra dienās ap plus 10, plus 15 grādiem. Naktis dzestras. Nokrišņi īslaicīgi. Līdzīgi laika apstākļi turpināsies arī vēlāk, oktobra pirmajā pusē, laikā līdz Vecajam Lapkritim (14. oktobris). Atbilstoši nozīmīgām dienām pavasarī un vasarā, tad pirmo sniegu varam sagaidīt laikā ap 23. oktobri, kas ir viena no galvenajām dienām kas paredz ziemu.

 

Sabiedrība

Uzmanību: No pirmdienas Covid-19 testus vairs neapmaksās visiem

  Bet jau no nākamās nedēļas Covid-19 testus bez maksas veiks tikai tiem cilvēkiem, kurus uz...

Covid-19 Kurzemē paņem tēvu un meitu: Piederīgajiem ir daudz jautājumu – VIDEO

  TV3 Ziņas trešdien vēsta par traģēdiju Kurzemē, kur Covid-19 īsā laikā paņēmis divas dzīvības -...

Engures pusē uz lauka pēkšņi izveidojusies trīs metrus dziļa bedre – VIDEO

  Engures novada Milzkalnē kādā rapšu laukā izveidojusies apmēram trīs metrus dziļa piltuvveida bedre. Dabas aizsardzības...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. oktobris

  Meklē spēku, palielinot uzticību kādai nesen veiktai lietai. Ja jūties tā, it kā būtu izsists...
Foto:Calgaryisawesome.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. oktobris

  Šodien planētas ir tādā stāvoklī, lai iedvesmotu tavus radošos centienus. Velti laiku, lai izveidotu kaut...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai: 20. oktobris

  Planētas šodien dod papildus enerģiju visiem. Izdomā, kur noteikti tev jāliek šis spēks lietā, neiztērē...

Mājai un Dārzam

catmoji.com

Izplatīts brīdinājums par laiku ceturtdien

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši brīdinājumu par laiku ceturtdien. 22.10.2020 priekšpusdienā, sākot no...
flicr/PROJames Jordan

Izskan pirmās ziņas par oktobra pēdējā nedēļā gaidāmo laiku

  LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv pastāstījis par šīs nedēļas...

Nedēļas vidū laiks jūtami mainīsies – stāsta sinoptiķis Toms Bricis – VIDEO

  LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis sarunā ar raidījumu "Rīta Panorāma" stāsta par pirmo sniegu...