Latvijā atzītākais laika zīmju un dabas vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā nācis klajā ar  atziņām par to, kāds laiks mūs sagaida ziemas pēdējā mēnesī!

 

Laika zīmes. FEBRUĀRIS (Sveču un Puteņu mēnesis)

Sveču mēnesis ir laiks, kad sāk „zāģēt” lielā zīle un pirmo dziesmu skandina dzeltenā stērste. Melnais krauklis taisa ligzdu un mēneša beigās kraukļu mātīte dēj olas. Sākas zīdastu pavasara ceļošana un sarkankrūtīšu aizlidošana uz ziemeļiem, bet lācenei migā piedzimst lācēni. Sniegs februārī pēc pavasara smaržo.

 

Ticējums saka, ja Sveču mēnesī garas lāstekas, ziema būs gara. Auksts un sauss februāris paredz karstu augustu. Ja februāris ir silts, tad gaidāmas aukstas Lieldienas (27. marts) un auksts pavasaris. Ja kaķis februārī gozējas saulītē, tad martā tas līdīs aizkrāsnē. Ja puteņu mēneša sākums saulains un jauks, būs agrs un silts pavasaris. Jo aukstāka februāra pēdējā nedēļa, jo siltāks laiks gaidāms martā. Kāds laiks 1. februārī, tāds lielākoties visu mēnesi.

 

Sveču diena, Ziemas Māra, Svecaine jeb Grabenīca ir 2. februārī. Tā ir viena no Govju dienām un Vēja dienām. Izpriecu svētki, kad vajag gardi mieloties un daudz smieties.
Ticējumi. Ja ar Sveču dienā tecinātiem taukiem apsmērē lemešus – šo zemi nerok kurmji un zirgus nekož dunduri. Ja Sveču dienā silts laiks, tad būs agrs pavasaris. Ja Sveču diena ir skaidra un saulaina, tad būs vēl daudz sniega.

 

5. februāris – Agates, Acu diena. Ar šajā dienā svētītu maizi sargā māju no uguns un lopus no slimībām.
Ticējumi. Ja Agates dienā stiprs sals, tad ilgāk par trīs dienām tas nebūs. Ja salā svīst logi – būs siltāk. Ja stiprā salā leduspuķu raksti tiecas augšup – sals turpināsies. Ja lejup – būs atkusnis.

 

6. februāris – Dārta, Doroteja. Šī diena ir puse laika no vecās līdz jaunajai maizei.
Ticējumi. Kāds laiks šajā dienā, tāds pārsvarā visu pavasari. Ja diena skaidra un saulaina, pavasaris būs silts. Ja sniegputenis – būs vēls pavasaris.

 

Metenis, Vastlāvis jeb Aizgavēnis šogad ir 9. februārī. Tas ir sensenā Jaungada nosaukums un Jaunā Saules gada sākums. Metenī iebrauc jaunos kumeļus un sievietēm sākās aužamais laiks. Meteņdienas ēdienkarte tik pat bagāta kā Ziemassvētkos, bet lai augtu gari mati un lini, jāvāra cūkas aste un pupas. Šī diena bija pēdējā, kad vēl gāja budēļos un „dzina Meteni”. Metenī priecājas, līdz galva iet riņķī un kājas gredzenā…
Ticējumi. Kāds laiks Metenī, tāds būs arī Lieldienās. Ja Metenī snieg un dziļš sniegs – vasarā būs daudz sēņu un ogu.

 

10. februāris – Pelnu diena un viena no Vēja dienām. Sākas Lielais Gavēnis. Pelnu dienā uz tīruma, dārzos, lopiem spalvā kaisa pelnus. Pelnus ber drēbes kulītēs un cits citam piekarina pie apģērba. Cep pelnu plāceni.

 

15. februāris – Vecā Ziemas Māra. Ja šajā dienā stiprs sals, pavasaris būs auksts un vēls. Ja snieg no rīta, laba būs agrā sēja. Ja dienas vidū, laba būs vidējā sēja. Ja vakarā, laba būs vēlā sēja.

 

24. februāris, citviet 25. februāris, ir Matīsa diena. Tā ir pirmā kustoņu diena. Dzīvā radība sāk mosties no ziemas miega. Sēklu pirms pavasara sējas šajā dienā izliek salā, jo saldēta sēkla dod labāku ražu.
Ticējumi. Ja istabā lido kodes, martā būs aukstums. Nedrīkst no meža nest žagarus, tad čūskas nāk tuvu pie mājas. Jo aukstāka Matīsa diena, jo siltāka būs Ģertrūde (17. marts).

 

 

 

Kāds varētu būt februāris?

Atbilstoši laika apstākļiem 1. un 27. decembrī, tad februārim vajadzētu būt ar nelielu līdz mērenu salu un nokrišņiem, kas atbilst vidējiem februāra rādījumiem. Ja seko 20. augustam, kas paredz Sveču mēnesi (februāri), tad februārī jābūt sala periodiem, starp kuriem īslaicīgi atlaideņi (atkušņi) un dziļam sniegam. Atkusnis, kas tagad iestājies janvāra beigās, pamodinājis ziemas odus. Ticējums saka: Ja janvāra beigās danco odi, tad pavasaris būs vēls un slapjš. Tas norāda, ka ziema turpināsies un februārī runāt par pavasari būtu pāragri.

 

Puteņu mēnesis šogad rādās būt ar dažādiem nokrišņiem bagāts. Neliels līdz mērens sals un bez liela aukstuma. Mēneša vidū Latvijas austrumos dažās naktīs sals var nokrist līdz mīnus 15, 18 grādiem. Februāra otrajā pusē varētu būt garāks atkusnis un vairāk nokrišņu, bet tālāk martā, atkal sals un sniegs.

 

Pārsvarā mēnesis ar vidējiem mīnus 5, mīnus 10 grādiem, starp kuriem nelieli atkušņi. Kopumā ar mainīgiem laika apstākļiem un tuvu vidējam, bet ar noslieci uz siltāku. Nokrišņi dažādi un tuvāk jūrai lietus, bet citviet sniegs, atkala. Ceļi slideni. Austrumlatvijā nokrišņi pārsvarā sniegs un iegriežoties brāzmainiem vējiem, brīžiem putinās.

Sabiedrība

Jāņus vairs nesagaidīs… Atpūta pie ūdens kompānijai beidzas traģiski – VIDEO

  Jēkabpilī vairāku apstākļu kopums novedis pie traģēdijas – vienā no pilsētas ūdenstilpēm noslīka cilvēks. Latvijā...

Svētku priekšvakarā smaga avārija notikusi uz Ventspils šosejas

  Otrdien smaga avārija notikusi uz Ventspils šosejas aptuveni 5 km no otrā Tukuma apļa uz...

Policija aicina atsaukties tūrisma kompānijas apkrāptos iedzīvotājus

Valsts policijā šobrīd notiek izmeklēšana saistībā ar iespējamām prettiesiskām darbībām, ka veikuši tūrisma aģenta SIA...
Foto:Pexels.com/CC

Līgo dienas priekšvakarā saņemtas skumjas ziņas

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 21.jūnija plkst. 06.30 līdz 22.jūnija plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Kašera un Jāņa kāzas Dānijā izmaksājušas bargu naudu; Kašers vairs neklusē

  Lai arī kāzas nenoliedzami ir viens no gaidītākajiem mirkļiem Kašera un Jāņa dzīvēs, puiši ir...

Ar paziņojumu klajā nācis veikalu tīkls “Rimi”

Līdz ar Līgo svētkiem ir veiktas izmaiņas Rimi veikalu darba laikos. Tāpat izmaiņas gaidāmas arī...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. jūnijs

  Iespējams, šodien nāksies krietni vien pasvīst dažādos darbos, kas radīs aizkaitināmību, līdz ar to būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. jūnijs

Esi piesardzīgs, jo ir skaidrs, ka šajā dienā apkārt valdīs sarkasms, kurš atsevišķos gadījumos var...
Foto:Wall321.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 21. jūnijs

  Zvaigznes ikvienu šajā dienā padarīs nedaudz stūrgalvīgāku un spītīgāku kā ierasts gan privātajā, gan sociālajā...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. jūnijs

  Šajā dienā ieteicams tomēr ļauties komunikācijai ar apkārtējiem, jo sevišķi svaigā gaisā. Esiet uzmanīgi karstumā!     Auns Auna...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 21. – 27. jūnijs

  Vasaras saulgrieži, Līgo vakars un Jāņu diena šonedēļ priecēs daudzus jo daudzus. Ko mums visiem...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. jūnijs

 Centies vērst skatu uz apkārt notiekošo pēc iespējas tālāk un plašāk.   Auns Auna zīmē dzimušajiem, kuri ir...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķi atjaunojuši sarkano brīdinājumu – tas ir spēkā līdz Līgo vakaram

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi atjaunoši iepriekš izplatīto sarkano brīdinājumu par ekstremālu karstumu....

Parādās jauna informācija par laiku Līgo svētkos; precizē, kad beigsies karstums

  Sinoptiķi Toms Bricis un Jānis Trallis pavēstījuši jaunākās ziņas par tuvākajās dienās gaidāmo laiku. Kad...

Vai šogad Līgo naktī gaidāmi nokrišņi?

  Tā kā Līgo svētki visbiežāk tiek svinēti svaigā gaisā un pie dabas, viens no aktuālākajiem...