fly-me-away

Iespējams, arī tu jau kādu laiku domā par to, kurp varētu doties ceļojumā, izbaudīt ko jaunu un nebijušu. Lūk, BrīvBrīdis.lv kopā ar ceļotājiem draudzīgo tūroperatoru FlyMeAway.lv piedāvā lielisku iespēju doties medīt eksotiku Āfrikai piederošā salā. Bet nē – tā nav Madagaskara – tas ir Zanzibāras arhipelāgs!

 

Zanzibāra ir daļēji autonoma Tanzānijas daļa Āfrikas Austrumos. Tā sastāv no Zanzibāras arhipelāga, kas atrodas Indijas okeānā, 25 – 50 km no Tanzānijas krasta līnijas un veidojas no daudzām mazām salām un divām lielākām – Unguja (galvenā sala, kas neoficiāli tiek dēvēta par Zanzibāru) un Pemba. Galvaspilsēta ir Zanzibāra – tā atrodas Ungujas salā. Tās vēsturiskais centrs un Akmens pilsēta ir iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

 

Pats nosaukums “Zanzibāra”, visticamāk, cēlies no persiešu “Zang-bâr”, kas tulkojumā nozīmē “Melnais krasts”. Tās galvenās peļņas nozares ir garšvielas, rafija un tūrisms. Jo īpaši uz šīm salām tiek ievāktas krustnagliņas, muskatrieksts, kanēlis un melnie pipari – tieši tā iemesla dēļ tās mēdz dēvēt arī par Garšvielu salām. Turklāt – ja esi siltuma cienītājs, šī vieta jo īpaši domāta tev – vidējā gada gaisa temperatūra Zanzibārā ir 24°C.

 

Zanzibārā nav lielu savvaļas dzīvnieku. Mežu zonās, piemēram, Džozani – mājo mērkaķi, krūmu cūciņas, mazas antilopes, cibetkaķi un klīst baumas arī par nenotveramo Zanzibāras leopardu. Uz salas atrodami arī dažādu sugu mangusti. Ir lielas putnu populācijas un daudz dažādu tauriņu, kas visplašāk novērojami lauku apvidos. Koraļļu rifi, kas ieskauj Austrumu krastu, satur ļoti bagātīgu okeāna dzīvības daudzveidību un līdzi ar to padara Zanzibāru par ideālu vietu niršanai.

06TC29-IM1006-zanzibar-island-1475

Vietējie iedzīvotāji ir neticami plašas etniskās izcelsmes maisījums, kas vien liecina par Zanzibāras krāsaino un bagātīgo vēsturi. Dominējošā reliģija ir Islāms, taču ir arī kristieši un hinduisma piekritēji. Zanzibārā kopumā esot aptuveni 800 000 iedzīvotāju, taču pašā Zanzibāras pilsētā ap 100 000. Te runā svahili valodā (vietējiem pazīstama kā Kiswahili), kas ir plaši izplatīta visā Austrumāfrikā, taču tiek uzskatīts, ka Zanzibārā šī valoda ir vistīrākā, jo tieši šeit esot tās dzimtene.

 

Šķiet, ka eksotika Zanzibārā ir teju neizsmeļama, turklāt ceļojums uz šo vietu noteikti būs kas krasi atšķirīgs no tavas ikdienas dzīves. Tev ir laiks sagatavoties, jo tūroperators FlyMeAway.lv piedāvā savu ceļojumu saplānot laikus. Uz Zanzibāru dosimies rudenī un pavadīsim tur skaistu laiku no 18. līdz 25. novembrim. Pats tūroperators stāsta, ka šis ceļojums piemērots visiem tiem, kurus interesē atklāt un izpētīt jaunas vietas citā kontinentā ārpus Eiropas, tiem, kuri atvērti visam neierastajam un neparastajam, kā arī tiem, kuri vēlas baudīt tropu sauli un Indijas okeāna silto ūdeni novembrī. 

Turklāt – tā kā arī sagatavoties ceļojumam laika vēl ir gana daudz, tu vari atvēlēt mirkli, lai izpētītu visu FlyMeAway.lv piedāvājumu, kas ietver gan cenas, gan sīkāku izklāstu par to, kas šīs izmaksas veido. To visu vari izpētīt ŠEIT!

 

 

Akmens pilsēta

TZ_ZNZ_Stone_Town_view

Tā ir Zanzibāras vecpilsēta un kultūras centrs, kas pēdējo 200 gadu laikā ir mainījies tikai pavisam nedaudz. Tā ir vieta, kur sastopas daudzas šaurās un līkumotās ieliņas, atrodams, šķiet, vienmēr rosīgs tirgus, mošejas un lielas arābu mājas, kuru sākotnējie īpašnieki viens ar otru sacentās greznībā un varenībā. Tu varu pavadīt daudz laika vienkārši klaiņojot pa Akmens pilsētu un apbrīnojot ik uz soļa esošos brīnumus. Ne velti Akmens pilsēta iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Lielākā daļa māju, kas apskatāmas šeit, ir celtas 19. gadsimtā, kad Zanzibāra bija viens no svarīgākajiem tirdzniecības centriem Indijas okeāna reģionā. Diemžēl, laika zobs tās ir pamatīgi iegrauzis un daudzas no mājām ir sliktā tehniskā stāvoklī. Iedzīvotāji nu ir ķērušies pie šī skaistuma atjaunošanas, vēloties ēkas padarīt atkal tik pat skaistas un graciozas, kādas tās bijušas sākotnēji. Interesanti ir tas, ka Akmens pilsēta, kas var reizēm radīt iespaidu pat tādu, it kā tas būtu brīvdabas muzejs, vienmēr ir “dzīva” – cilvēki tur reāli dzīvo un strādā.

 

Zanzibāras piekrastē uz Mizingani ceļa atrodas četrstāvīga ēka ar dekoratīviem balkoniem – tā ir Vecā ambulance, kas tagad pazīstama kā Akmens pilsētas kultūras centrs. Šī ir viena no tām ēkām, kas ir skaisti atjaunotas. Interesants ir arī Miera memoriālais muzejs, kurā iespējams aplūkot dažādas Zanzibāras vēstures liecības – iepazīt tās arheoloģiju, agrīno tirdzniecību, verdzību, pilis, mošejas, sultānus, tradicionālos amatus un sadzīves priekšmetus – zīmogus, monētas u.c. interesantas lietas. Pils Muzejs ir liela, balta ēka, kas uzbūvēta 1890. gadā sultānam un viņa ģimenei. Sākotnēji tā tika saukta par Sultāna pili, bet 1911. gadā kļuva par oficiālo Zanzibāras sultāna rezidenci, savukārt pēc revolūcijas 1964. gadā tika pārdēvēta par Tautas pili. 1994. gadā pilī tika ierīkots muzejs, kas veltīts Zanzibāras vēsturei un sultānam. Beidzot apmeklētāji var aplūkot mēbeles un dažādas citas sultāna mantas, kas pārcietušas revolūciju. Iespaidīgs ir arī tā dēvētais Brīnumu nams, kas ir kvadrātveida ēka vairākos stāvos, ko ieskauj kolonnu rindas un balkoni. Pati ēka papildināta arī ar lielu pulksteņa torni. Tā celta 1883. gadā sultāna Barghaša laikā un bija pirmā ēka Zanzibārā, kas aprīkota ar elektrību un liftu, tieši tāpēc iedzīvotāji to iesauca par Brīnumu namu. Mūsdienās tā aizvien ir viena no lielākajām ēkām Zanzibārā un nākotnē to plānots pārvērst par Nacionālo stone-town-old-fort-theatrer-zanzibar-tanzania+1152_12873082882-tpfil02aw-22557muzeju. Blakus atrodas arī Arābu Forts, kas tika uzcelts laika posmā no 1698. – 1701. gadam. Tā ir liela ēka ar augstām, tumši brūnām sienām, kas papildināta ar cietokšņa mūriem. Cietoksnis ir atvērts apmeklētājiem un tajā ir dažādi veikali, kā arī brīvdabas teātris. Protams, ir vēl neskaitāmi daudz skaistu apskates objektu Akmens pilsētā – atliek vien doties un tos aplūkot!

 

 

Kizimkazi

kizimkazi

Mūsu ceļš vedīs uz Kizimkazi jeb kā to oficiāli dēvē –  Kizimkazi Mkunguni (arī Kizimkazi Mtendeni), kas ir zvejnieku ciemats Zanzibāras dienvidu piekratē. Tas atrodas gandrīz 5 km uz dienvidaustrumiem no Kizimkazi Mošejas – vienas no senākās islāma celtnes Austrumāfrikas piekrastē. Ciematā tev būs iespēja ne tikai iejusties un izzināt vietējo dzīvesveidu, bet arī izbaudīt neaizmirstamus piedzīvojumus. Pēdējos gados ciemats ir kļuvis par nozīmīgu tūristu piesaistes vietu, pateicoties tam, ka šī ir plaši pazīstama un iecienīta delfīnu vērošanas vieta. Kizimkazi mājo daudz pudeļdeguna un vērpējdelfīni, tropiskās zivis, kā arī šeit ir iespējams aplūkot brīnišķīgus koraļļu rifus. Ciematā katru rītu pludmalēs ir pamatīga kņada. Pulcējas vietējie zvejnieki, kuri saullektā pircējiem izsola svaigo nakts lomu. Ja viņiem ir paveicies, iespējams iegādāties pat haizivi.  Kizimkazi ir musulmaņu ciems, tāpēc nebrīnies, ja sastopi vīrieti ar divām sievām. Šeit tu sajutīsi to, kā ir būt īstenam zanzibārietim. Un, protams, tavam skatam pavērsies tirkīzzilais okeāns un balto smilšu pludmales.

 

 

Džozani Čvaka līča Nacionālais parks (Džozani parks)

jozani3

Tā ir 50 km2 plaša teritorija – vienīgais nacionālais parks Zanzibarā. Šajā vietā tev būs iespēja sastapt apdraudētos Zanzibāras sarkanos kolobusa pērtiķus (Procolobus kirkii), kuru skaits lēšams vien 1000 eksemplāros. Tos dēvē arī par Kirka sarkanajiem kolobusiem, jo nosaukti par godu seram Džonam Kirkam – skotu ārstam, naturālistam un britu iedzīvotājam, kurš mitinājās Zanzibārā un pirmais pievērsa vietējo iemītnieku uzmanību zooloģijas zinātnei. Džozani parkā atradīsi arī tādas faunas bagātības kā Saiksa mērkaķus, bušbēbijus jeb lemūrveidīgo kārtas mazo galago ģints dzīvniekus,  tāpat vairāk nekā 50 dažādu tauriņu un 40 putnu sugu. Fantastiski! Nacionālajā parkā mājvietu raduši arī tādi zīdītāji kā koku hiraksi, kuri ir īpaši ar to, ka uz šo dzīvnieku priekškājām ir četri, taču uz pakaļkājām – trīs pirksti. Tiek uzskatīts, ka tie ir pirmie šīs sugas pārstāvji, kuri aklimatizējušies dzīvei mežā. Šī īpašā vieta piesaista 10 % jeb vairāk nekā 100 000 apmeklētāju, kuri ik gadu ierodas Zanzibārā. Pieminēšanas vērts ir fakts, ka šīs salas mežos reiz mitinājās Zanzibāras leopards (Panthera pardus adersi) jeb kā vietējie to dēvēja Chui, kas tiek uzskatīts par izmirušu sugu. Šiem dzīvniekam tika piedēvēts mistisks statuss. Māņticīgie vietējie iedzīvotāji ticēja savas tautas leģendām, uzskatot, ka šo dzīvnieku kā sabiedroto izmanto dažādi nešķīstie spēki, kas bija par iemeslu tam, ka leopardus ar valdības atbalstu iznīcināja.  Tomēr, spītējot speciālistu pretējai pārliecībai, daudzi uzskata, ka Zanzibāras leopards vēl ir sastopams. Džozani parks pārsteidz ar savu daudzveidību – mežs gulstas uz kaļķakmens rifu jūras terasēm, gruntsūdeņu un piekrastes mežiem, pļavām, mangrovju audzēm un sāls purvu. Izbaudi!

 

 

Cietuma sala

Changuu-Island

Pazīstama arī kā Čangū, Kibandiko un karantīnas sala. Tā ir maza, vien 5,6 km uz Ziemeļrietumiem no Akmens pilsētas. Sala ir aptuveni 800 metru gara un 230 metru plata tās plašākajā vietā. Sala ap 1860. gadu tika izmantota, lai uz tās izmitinātu sadumpojušos vergus. Zanzibāras pirmais britu ministrs Loids Metjūzs iegādājās salu 1893. gadā un lika uz tās uzbūvēt cietuma kompleksu. Tiesa, cietums nekad tā arī savu funkciju nepildīja, tā vietā kļuva par karantīnas mītni dzeltenā drudža/kaites slimniekiem. Pavisam nesen sala ir kļuvusi par valsts īpašumu un tā izveidota kā tūristu kūrorts, kā arī ir mājvieta apdraudētajai Aldabras milzu bruņurupuču sugai, kuri sākotnēji bija kā dāvana no Seišelu salu britu gubernatora. Uz salas ir arī neliels restorāns, kur iespējams nobaudīt tikko nozvejotas zivis.

 

 

Nungvi ciemats

^755ACC81FCB013E593E6A4750C724C15CB5A1AFCB66CD809E8^pimgpsh_fullsize_distr

Nungvi vai Ras Nungvi ir liels ciemats, kas atrodas tālu Zanzibāras ziemeļos. Ar ~ 5563 iedzīvotājiem tā ir otrā vai trešā lielākā apdzīvotā vieta uz salas. Nungvi atrodas 56 kilometrus uz ziemeļiem no Zanzibāras pilsētas – Nungvi pussalā, aptuveni stundas braucienā no Akmens pilsētas. Tradicionāli tas bija zvejnieku ciemats un Dāv (arābu: داو) – arābiem raksturīgo buru kuģu ar vienu vai vairākiem mastiem un  trīsstūrainām burām, ko plaši izmanto Sarkanās jūras un Indijas okeāna reģionā – veidošanas centrs, taču mūsdienās Nungvi ciemats ir populārs tūrisma galamērķis. Ne par velti 2014. gadā Amerikas Savienoto Valstu televīzijas kompānija CNN šeit esošo pludmali iekļāva 100 pasaules labāko sarakstā! Nungvi rietumi ir ļoti mainījušies kopš 90tajiem gadiem, kad vietējie iedzīvotāji bija noskaņoti pret tūrisma attīstību. Šobrīd šeit atrodas dažādi kūrorti,  restorāni, bāri un veikali. Savukārt ciemata austrumu daļa aizvien ir klusāka un daudz rāmāka. Tieši pateicoties debešķīgi skaistajām Nungvi pludmalēm –  zilajam okeānam un balto smilšu liedagam, daudzi cilvēki no visas plašās pasaules vēlas savām acīm baudīt šo Paradīzi zemes virsū, padarot šo ciematu par vienu no visvairāk apmeklētajiem tūristu galamērķiem Zanzibārā. Piemēram, kopš 2008. gada viesnīcu istabiņu skaits Nungvi ir pieaudzis par 129 %, sasniedzot vairāk nekā 1000 apartamentu. Iedomājies – atpūta palmu, mangrovju un kasuarinas koku paēnī, snorkelēšana un niršana ar akvalangu… Vislabākā atpūta! Esot šeit, noteikti dodies uz Nungvi galveno, populārāko pludmali, ko vietējie nodēvējuši par Džambo skvēru. Ciemā izveidoti arī nelieli akvāriji jeb īpašas ūdenstilpnes ar jūras bruņurupučiem, kas priecēs kā lielus, tā mazus. Bez tūrisma un zvejas, ciemā nozīmīgas ir arī lauksaimnieciskās darbības. Vietējie audzē lēcas, kukurūzu, pupiņas un manioku jeb kasavu, no kā top debešķīgi gardi tradicionālie ēdieni. Nungvi ciematā tevi sagaida bauda acīm, garšas kārpiņām un dvēselei!

 

Tas, teiksim tā, būs īsumā par to, ko iespējams redzēt Zanzibārā. Taču ar mūsu stāstu viss nebeidzas. Šī ir vieta, ko noteikti vērts apmeklēt, lai gūtu jaunus iespaidus un emocijas – tas būs tā vērts! Aizmirsties pavisam citādā kultūrā, citādā ikdienā.

Droši dodies un aplūko visu šī ceļojuma informāciju – plašāk par lidojuma laikiem un cenām. To visu varēsi izlasīt ŠEIT!

 

Te vari nedaudz paspēlēties ar karti un aplūkot, kur atrodas Zanzibāra, cik tālu tā ir no mūsu pašu dzimtenes:

Sabiedrība

Piektdienas vakarā šausminoša avārija notikusi uz Siguldas šosejas

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 137 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietuši pieci cilvēki un divi gājuši...

Vēsturiski kadri: prinča Filipa un karalienes Elizabetes II mīlasstāsts

Kad Jorkas Elizabete pirmo reizi sastapās ar princi Filipu, viņa nebija izredzēta kā karaliene. Viņai...

Lūk, cik skarba bija prinča Filipa bērnība

Būdams vien 18 mēnešus vecs zēns, princis Filips bija spiests bēgt no Grieķijas. Viņu izveda...

Piektdien vēl 666 jauni Covid-19 gadījumi un 5 mirušie; slimnīcās 654 cilvēki

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sestdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 666 jauni...

Princim Filipam pat pēc nāves ‘jāievēro’ protokols

Plānots, ka prinča Filipa bēres notiks nākošajā sestdienā pēc astoņu dienu ilgām sērām. Hercoga zārks...

Princis Filips miris: Kas bija cēlonis?

Nesagaidot savu 100. dzimšanas dienu, kas būtu bijusi šī gada 10. jūnijā, mūžībā devies Edinburgas...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. aprīlis

  Auns Šodien ar lepnumu demonstrēsi sava sūrā darba saldos augļus. Draugu un tuvinieku apskatei tiks atklāti...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 12. – 18. aprīlis

Uzzini, ko zvaigznes tev un taviem mīļajiem sola turpmākajām pavasara otrā mēneša dienām. Izbaudi no...
Foto:Flickr.com/Lilian Wong/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. aprīlis

  Atceries, ka dažreiz veiksmīgākais ceļš uz mieru un harmoniju ir gaužām vienkāršs – izvairīšanās no...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 9. aprīlis

Auns Auna zīmē dzimušie šodien atgriezīsies ierastajā dienas ritmā un atgūs gan spēju tikt galā ar...
Pexels

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 8. aprīlis

  Auns Šodien atklāsi sevi kā ļoti talantīgu kādā jomā. Tiksi pieaicināts palīgā kādam tuvam draugam, un...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. aprīlis

Atrodi veidu, kā īstenot savus plānus, neatsakot citiem viņu piedāvāto palīdzību un vēlmi iesaistīties.   Auns Auna zīmē...

Mājai un Dārzam

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Tuvākajās dienās virs Latvijas vēl atradīsies auksta gaisa masa - naktīs gaisa temperatūra būs zem...

Sinoptiķis Bricis atklāj, cik ilgi vēl nesagaidīsim īstu pavasari

  Lieldienu brīvdienās laiks lielākoties bija vēss, lai gan ar dažiem pavasarīgākiem mirkļiem, bet pirmdien pat...
Foto:Autumn-sunshine.net

Diemžēl izskan nepatīkami jaunumi silta pavasara gaidītājiem

  Jaunajā darba nedēļā virs Latvijas atradīsies plaša aukstā gaisa masa, kā arī laikapstākļus noteiks ciklonu...