Ja darba vietā piedzīvo emocionālu teroru no priekšniecības puses, visticamāk, esi bosinga upuris. Kas tas tāds, par to šoreiz BrīvBrīdis.lv.
Bosings ir priekšnieka slikta izturēšanās pret padotajiem, izmantojot tikai viņam piederošu varu. Tas ir psiholoģisks terors, ko izraisa viņa nespēja veidot un uzturēt lietišķas attiecības, atstājot darbiniekiem interpretācijas brīvību par uzņēmuma mērķiem un uzdevumiem. Turpretim, vadītājs šos interpretācijas rezultātus vērtē atšķirīgi pat vienādās situācijā, nevienlīdzīgi novērtējot savus padotos.
Bosinga pazīmes:
-
pastāvīga, nepamatota kritika;
-
aprunāšana un baumošana;
-
ignorēšana vai būtiskas informācijas nesniegšana, kas nepieciešama, piemēram, atskaišu sagatavošanai;
-
mutiski vai rakstiski draudi;
-
priekšnieka ņirgāšanās par darbinieku viņa fizisko trūkumu vai izskata dēļ;
-
bezjēdzīgu vai pretēji – neizpildāmu uzdevumu un pienākumu uzdošana;
-
izstumšana no kolektīvajiem pasākumiem;
-
garāka darba laika noteikšana vai sliktākas darba vietas ierādīšana;
-
nepiemērota inventāra izsniegšana;
-
algas samazināšanas draudi;
-
utt.
Šāda situācija darbā var izraisīt sekojošas veselības problēmas:
-
stresu;
-
nomāktu omu un pat depresivitāti;
-
noslēgšanos sevī un izvairīšanos no sabiedrības;
-
pastāvīgu nogurumu;
-
darbaspēju un motivācijas zudumu;
-
zemu pašnovērtējumu;
-
utt.
BOSINGA SEKAS
-
bieži padotie nogaida, cerībā, ka situācija normalizēsies pati no sevis vai gluži pretēji – pieņem šo situāciju kā nemaināmu;
-
dažkārt var būt vainas sajūta un iekšējas šaubas, ka, iespējams, paši vien ir vainīgi pie šāda emocionālā terora, jo nespēj būt pietiekami labi darbinieki.
-
darbinieki atsakās no iniciatīvas, jo nespēj paredzēt priekšnieka reakciju;
-
publiski pazemojumi pastiprina darbinieku sastingumu, bet vadītājām ļauj saglabāt varu;
-
tiek bloķēta pozitīva atgriezeniskā, jo vadītājs iznīcina attīstības iespējas;
-
to ka notiek darba procesa sastingums (stagnācija) direktors uzveļ uz darbinieku pleciem, nosodot viņu pasivitāti uzņēmuma mērķu sasniegšanā un īstenošanā;
-
priekšnieks attaisno savu agresīvo un nekorekto darba stilu, jo, viņaprāt, darbinieki neko nespēj paveikt bez šādas viņa rīcības;
KĀ CĪNĪTIES AR BOSINGU?
Šādu situāciju uzveikt ir ļoti grūti, tieši tā iemesla dēļ, ka vaininieks ir priekšnieks un, visticamāk, darbiniekos ir bailes un respekts pret šo augstākstāvošo personu.
Ja situāciju neizdodas normalizēt, vispirms rūpīgi jāizpēta darba līgums un iekšējās kārtības noteikumi, jo, iespējams, ka atradīsi kādu punktu, kas, bosinga izpausmju dēļ, tiek pārkāpts.
Ja darbā ir arodbiedrība, ir vērts lūgt tās speciālistu palīdzību.
Konsultējies ar advokātu, lai kopīgi sagatavotu konkrētu darbības plānu, ja esi nolēmusi cīnieties ar priekšnieku tiesas ceļā.
Visbeidzot, apdomā vai vispār ir vērts cīnīties ar radušos situāciju, vai šis amats tiešām ir tā vērts! Vai esi sasniegusi savus mērķus un profesionāli augusi? Apsver domu aiziet no līdzšinējās darba vietas, lai daudz mierīgākos darba vides apstākļos sasniegtu vairāk!