Latvija zaudējusi vienu no pieredzes bagātākajām onkoloģijas speciālistēm, kura glābusi dzīvību daudzām sievietēm. 

 

Trešdien, 29. martā, 83 gadu vecumā mirusi onkoloģe Sarmīte Baltkāje, kura, neraugoties uz cienījamo vecumu, teju līdz pēdējam elpas vilcienam konsultēja un vēl pirms dažiem mēnešiem arī operēja krūts vēža pacientes Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Latvijas Onkoloģijas centrs”. Daktere Baltkāje daudziem paliks gaišā atmiņā ne vien kā ļoti zinoša un pieredzes bagāta ārste un ķirurģe, bet arī ļoti atsaucīgs un sirsnīgs cilvēks, vēstīts Rīgas austrumu klīniskā universitātes slimnīcas oficiālajā vietnē. 

 

Par Sarmīti Baltkāji nav dzirdējis tikai retais. 2013. gadā saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni par izcilo mūža ieguldījumu medicīnā, onkoloģijas un ķirurģijas attīstībā Latvijā, īpaši krūts vēža pacienšu ārstēšanā. Pērnā gada sākumā – Latvijas Ārstu biedrības Gada balvu medicīnā, arī par mūža ieguldījumu. Vislielākais apbalvojums gan viņai pašai bijuši viņas pacienšu pateicības vārdi, kurām ar ķirurģes palīdzību izdevies uzveikt biedējošo diagnozi “krūts vēzis”. 20 gadus strādājot “Latvijas Onkoloģijas centra” krūts ķirurģijas nodaļā, daktere veikusi tūkstošiem krūts vēža operāciju, pēdējās no tām – vēl pavisam nesen, 83 gadu vecumā. Izaudzinājusi vairākus izcilus ķirurgus. Kā dibinātāja un sākotnēji arī vadītāja stāvējusi pie krūts vēža slimnieču biedrības “Vita” šūpuļa. Tieši pateicoties viņas neizsīkstošajam entuziasmam un cīņai par krūts vēža pacienšu interesēm, sievietes pēc radikālām ļaundabīgā audzēja operācijām tikušas pie pirmajām valsts apmaksātajām krūšu protēzēm.

 

Kolēģi – visi kā viens – izcilo onkoloģi atceras kā apbrīnojami šiverīgu un enerģisku dāmu, ar kuru bijis ļoti viegli sastrādāties. Neraugoties uz darbu tik smagā medicīnas jomā kā onkoloģija, Sarmīte Baltkāje vienmēr spējusi saglabāt gaišu skatu uz dzīvi.

 

Ārste pārdzīvojusi par pacientēm ar ielaistu krūts vēzi, kurām neko daudz līdzēt vairs nav varējusi, tāpēc bijusi biežs viesis televīzijā, radio un žurnālu slejās, ar mediju starpniecību mudinot sievietes pārbaudīt krūšu veselību un informējot par iespējamajām krūts vēža pazīmēm.

 

Sarmīte Baltkāje par ārsti sapņojusi kļūt jau bērnībā, kad mammas sagādātā baltā halātiņā un cepurē ar sarkanu krustu dakterējusi savas lelles, tāpēc izvēle studēt medicīnu bijusi tikai loģiska. 1960. gadā pēc Rīgas Medicīnas institūta absolvēšanas viņa kā ķirurģe uzsākusi darba gaitas Ilūkstes rajona slimnīcā, kur nācies darīt visu, sākot no mežģījumu ievilkšanas līdz sazāģētu roku sašūšanai un lauztu kaulu sastiprināšanai kopā. Tomēr vislielākā interese tolaik pavisam jaunajai ārstei radusies par ļaundabīgo audzēju operācijām, tādēļ viņa uz diviem gadiem atgriezusies Rīgas Medicīnas institūtā, lai padziļināti apgūtu tieši onkoloģisko slimību ķirurģisku ārstēšanu. Uzreiz pēc tam – 1964. gadā – jau kā onkoloģe turpinājusi darba gaitas P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģijas nodaļā, kur nostrādājusi 15 gadus.

 

1979. gadā Sarmīte Baltkāje saņēmusi uzaicinājumu vadīt Rīgas pilsētas onkoloģiskā dispansera ķirurģisko nodaļu, un šajā amatā strādājusi līdz pat dispansera pievienošanai “Latvijas Onkoloģijas centram”, tolaik vēl – Republikas Onkoloģiskajam dispanseram, kur arī ilgu laiku vadījusi vienu no ķirurģiskajām nodaļām. Kopš 1997. gada līdz pat brīdim, kad šā gada sākumā smaga slimība piespieda samazināt apgriezienus, Sarmīte Baltkāje bijusi viena no izcilākajām “Latvijas Onkoloģes centra” krūts ķirurģijas nodaļas ķirurģēm.

 

No pacientu un kolēģu mīlētās ārstes atvadīties varēs sestdien, 1. aprīlī, I Meža kapos, kur viņu pulksten 12 guldīs zemes klēpī.

 

 

Izsakām līdzjūtību ārstes ģimenei. 

 

Sabiedrība

Ceturtdienas rītā saņemta skumja ziņa

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 153 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 18 cilvēki un viens gājis...
apptive.com

Uzmanību! Telefonkrāpnieki izdomājuši jaunu, īpaši viltīgu, shēmu

  Valsts policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus par telefonkrāpnieku lielo aktivitāti. Pēdējās nedēļas laikā reģistrēti jauni krāpšanas...

Statistika apliecina – nevakcinētie Latvijā ar Covid-19 saslimst un mirst ievērojami biežāk

  Absolūtais vairākums cilvēku, kuri saslima ar Covid-19 un kuriem smagas slimības norises gaitas dēļ bija vajadzīga...

Latviešu slavenības izpeldina Magoni Vidusjūrā – VIDEO

  Jau pavisam drīz pie kanāla 360TV skatītājiem nonāks ceļojumu šova "Četri uz koferiem" jaunā sezona,...
pixabay.com

“Vislielākā neveiksminiece” no Rīgas tiek pie milzīgas naudas

  “Es jau biju pieņēmusi, ka esmu vislielākā neveiksminiece,” saka laimētāja Jūlija beigās, sava atvaļinājuma pēdējā dienā,...
Foto:Flickr.com/marisa003/CC

Liela nelaime notikusi Latgales pusē

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēts 121 ceļu satiksmes negadījums, tajos cietuši 17 cilvēki un viens gājis...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/likeaduck/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. augusts

  Šodien pacenties izbaudīt savu brīvību. Kāds mēģinās uzspiest tev savu viedokli, atņemt tev tiesības pieņemt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. augusts

  Šodien, cik vien iespējams, atpūties un uztver visu viegli. Tas attiecas ne vien uz tavu...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS solās būt īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. augusts

  Šodien pats būsi vainojams pie visa, kas ar tevi notiks, arī pie neveiksmēm. Tavi trūkumi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 2.-8. augusts

  Tik daudz kas piedzīvots, bet tik daudz kas vēl priekšā. Klāt augusta pirmā nedēļa, lai...
Foto:Flickr.com/Carlos Andrés Reyes/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. augusts

  Šodien tev vajadzēs izmantot savu enerģiju, lai uzturētu sevi un apkārtējos labā, optimistiskā formā. Kādam...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks gaidāms turpmāk šonedēļ – VIDEO

  Pirmdien Latvijas austrumu daļu skāra pamatīgs lietus, bija spēkā oranžais brīdinājums, jo lietavas var bojāt...

Izskan jauna informācija par augustā gaidāmo laiku

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...

Izplatīts ļoti nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdina par laiku naktī uz pirmdienu un dienā. 01.-02.08.2021. naktī...